Zakkum nedir?

Zakkumgillerden zehirli bir bitkidir. Çiçekleri beyaz veya kırmızıdır. Büyüklükleri ve gösterişleri ile dikkati çeker.

Kuruyan dere yataklarında kendi kendine yetişir. Saksılarda da süs bitkisi olarak büyütülür. Cehennemde yetişen ve meyveleri şeytanların başlarına benzetilen zehirli bir bitkidir ki onunla cehennemliklere azab edilir. Çoğunlukla hayıt ve ilgın'larla birlikte alüviyal topraklarda yetişir. doğal alanı dışında kıyı kentlerinde pembe ve beyaz çiçekleriyle gözde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Zakkum çok eski çağlardan beri bilinen bir bitki olup, yapraklarından, özellikle oleandrin adlı bir glikozit düşük dozlarda kalp ilaçlarının yapımında kullanılmaktadır. yine yaprak, çiçek ve kabukları ise idrar söktürücü olarak kullanılır. ayrıca son yıllarda bitkiden elde edilen n.o. ekstresinin kanser tedavisinde kullanıldığı ileri sürülmüştür.

zakkum

Kur’an-ı Kerim’de “Şecereti’z- Zakkum” olarak zikredilen bu ağaç hakkında “Biz o ağacı zalimler için bir fitne kıldık. O, cehennemin dibinde çıkan bir ağaçtır ki, onun meyve tomurcukları şeytanların başları gibidir. Zalimler cehennemde ondan yiyecekler, karınlarını dolduracaklar…” buyurulur. (Saffat Suresi: 63-66) Ayrıca Vakıa Suresi’nde de:

“Sonra siz ey sapkın münkirler! Muhakkak ki zakkum ağacından yersiniz ve karınlarınızı ondan doldurursunuz da üzerine o hamimden, yani cehennemin kaynar suyundan içersiniz. Hemde susuz develerin içtikleri gibi içersiniz!” buyurularak zakkum ağacının ne kadar korkunç bir azaba sebep olduğu anlatılır. Bu azap, dünyada iken Allah’ın emrini dinlemeyip kötülükler işleyen, şirke ve günaha düşen kimselere tattırılır.

Sözlükte "zakkum" ne demek?

1. Zakkumgillerden, çiçekleri beyaz ya da pembe renkli, çoğunlukla kurumuş dere yataklarında kendi kendine yetişen ağılı bir bitki, ağıağacı (nerium oleander).

Zakkum kelimesinin ingilizcesi

[Zaqqum] n. oleander
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç