Yutak nedir?

Sindirim organlarından birisi olan yutak sindirim kanalının, ağız ve burun boşluğunun arkasında bulunan bölüme denir.

Yutakta gırtlak bulunur. Alınan besinin yemek borusuna geçmesini sağlar. Solunum sisteminde de etkin rol oynar. Yutak (farinks) 50 cm uzunluğunda, tüp biçiminde, kas ve mukozadan yapılmış bir organdır. Üst sınırıkafatasının altında,alt sınırı ise 6. boyun omuru hizasındadır.

Yutağın en üst bölümü hemen önündeki burun boşluğu ile bağlantı halindeyken, alt ucu yemek borusu (özofagus) ile devam eder. Yutağınyemek borusuna tutunduğu bölümü sindirim kanalının en dar bölgesidir. Yutağın arka duvarı omurganın boyun bölümüyle komşudur.Yutak yukarıdan aşağı doğru “Nazofarinks”, “Orofarinks” ve “Laringofarinks” olmak üzere üç bölümden oluşmuştur. Nazofarinks bölümü hemen önündeki burun boşluğu ile, burun arka delikleri aracılığıyla bağlantı halindedir.

Yutağın bölümleri

Farinks, geleneksel olarak üç bölüme ayrılır.

• Nasofarinks, yutağın burun boşluğunun arkasında kalan kısmıdır.
• Orofarinks, yutağın ağız boşluğunun arkasında kalan kısmıdır.
• Laringofarinks (hipofariks), yutağın C3 ve C6 boyun omurları hizasında kalan kısmıdır.

Yutağın görevleri

Yutağın görevi ağız boşluğuyla yemek borusu arasında bir kapı oluşturmaktır. Yutağın bir özelliği de soluk borusu ve yemek borusu arasında bir bağlantı bulundurmasıdır. Ağızdan nefes alabilmemizin dedeni budur. Dil besinleri yutağa doğru iter. Bu sırada soluk borusu gırtlak kapağı ile kapatılır.

Yutağın şlevleri

Yutak, birçok organizmada hem sindirim sisteminin solunum sisteminin parçasıdır. Hem havanın hem de besinin yutağın içinden geçmesinden dolayı, epiglottis adı verilen ve bağ dokudan oluşan bir kapak, yutma sırasında soluk borusununun girişini kapatarakbesinin buraya kaçmasını önler. İnsanlarda, yutak konuşmada da etkilidir.

Sözlükte "yutak" ne demek?

1. Ağız ve burun boşluklarıyla gırtlak ve yemek borusu arasındaki boşluk.

Yutak kelimesinin ingilizcesi

n. oesophagus [Brit.], esophagus, pharynx, swallow

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç