Yoga nedir?

Yoga, yoganın geldiği ülke olan Hindistan’ın eski dili Sanskritce’de “bütünleşme” anlamına gelmektedir.

Akıl, beden ve ruhun bütünleşmesiyle meydana geldiğini düşünebiliriz. Aynı zamanda bu kişinin ruhani özünün evrenin tümüyle birleşmesi demektir. Yaygın olarak kullanılan “yoga” kelimesinin tam tanımı, daha ziyade, bedensel duruşu ifade eden Sanskrit kelimesi “asana”’dır.

Patanjali'ye göre Asana, ekseriyette fiziksel hareketten daha çok zihinsel ve ruhani iyilik ile alakalı olan yoganın sekiz mertebesinden sadece biridir. Ancak, Batı’da asana ve yoga kelimeleri genelde karıştırılmaktadır. Aynı şekilde, Batı’da  Yoga deyiminde de bir karışıklık vardır. Yoga Güneş’in (Ha) ve Ayın (Tha) yogası demektir, bu demektir ki, Yoga kişinin iç enerji sisteminin sol ve sağ taraflarını (veya modern bilimsel anlamda sol ve sağ sempatik sinir sistemlerini) dengeler.

yoga

Nitekim, Batı’da birçok kişinin algıladığı şekilde bedensel germe hareketleri ile hiçbir alakası yoktur. Yogatatva Upanishad “Yoga uygulanmadan, bilgi nasıl atmanı (ruhu) özgür kılabilir?” diye sorar. Yoga: En yüksek olan kuvvetle birleşme. Tanınmış İsviçreli psikolog Carl. G. Jung yogayı “insan beyninin yarattığı en muhteşem şey” olarak ifade etti. Yoga Sutra sadece iki kelimeden ibarettir: "yogash chitta-critti-nirodah", bunun tercümesi: “Yoga, bilincin telaşının kesilmesi”dir

Meditasyonun en etkili olduğu yöntemlerden biri olan yoga, çeşitli birçok olumlu etkiye de sahiptir. Doğru nefes alıp vermenin tekniğini öğreten yoga, bu sayede kalp atışlarının düzene girmesini sağlar. Bu etki hafife alınacak bir etki değildir, aksine ölümlere neden olan kalp krizi riskinin azalmasına faydalı olduğundan oldukça önemlidir. Sinir sistemindeki gevşemeler sayesinde de panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların atlatılmasında kolaylık sağlamaktadır.

Özellikle hamile bayanların yaptığı yoga, doğru duruşun öğrenilmesi bakımından, doğum sırasında ve doğum sonrasında annenin kendisini rahat hissetmesinde etkilidir. Tüm bu faydalara sahip yoga ile ilgili ilk kavramlar M.Ö. 900 ve 500 yılları arasına dayanmaktadır. Budizm’in ise yoga ile ilgisi oldukça fazladır. Bu dine ait eski metinlerde meditasyon ile ilgili terimler yer aldığı tespit edilmiştir. Belirli günlerde düzenli olarak yapılan yoga ciddi anlamda rahatlama sağlayacaktır.

Öncelikle buna inanmakla işe başlamak gerekir. Yoga’nın mevcudiyetine ilişkin en eski arkeolojik bulgular, M.Ö. 3000 yıllarına kadar gider. İndus vadisinde yapılan kazılarda ortaya çıkartılan bazı taş mühürlerde yoga duruşlarını gösteren figürlere rastlanmıştır. Yoga’dan ilk kez, M.Ö. 2500 yıllarına ait kutsal yazılar olan Veda’larda bahsedilmektedir.

Ancak Veda’ların son kısımlarını oluşturan Upanişad’lar Yoga öğretisinin ve Vedanta felsefesinin temellerini oluşturmaktadır. Vedanta’nın ana fikri şu şekilde belirtilir: Bir tek mutlak gerçek ve bilinç vardır; o da bütün evrenin temeli olan Brahman’dır. Yoga insana kendi benliğini tanımasını, dengede tutmasını öğretir.Yaşam daha derinlemesine yaşanır.

Çektiğimiz anlamsız acılar, Yoga sayesinde yerini evrensel uyuma bırakır. Yogayla uğraşan insan, kendi “özünün” farkındalığını yaşar. Ve kendini evrendeki her şeye çok daha yakın hisseder. Canlı, cansız her şeye daha derin bir sevgi duyar. Onlarla bütünleşir. Yoga, mutlu ve aydınlık bir insan olmanın yöntemidir. Yoga bir din değildir. İnsanları fiziksel, zihinsel ve ruhsal disiplin yoluyla mutluluğa, başarıya ve “aydınlanma”ya ulaştırmayı amaçlayan bir felsefedir.

Yoga bilminin kurucusu olan Patanjali aydınlanma için 8 basamaklı bir yol önermiştir. Bu yolda meditasyon 7. basamağı oluşturur. Bu basamaklar şöyle sıralanmıştır.

• Yama - Evrensel ahlaki disiplinler
• Niyama - Kişisel disiplinAsana - Yoga duruşları
• Pranayama - Nefesin kontrolü
• Pratyahara - Duyguları geri çekme
• Dharana - Dikkati bir yere toplama
• Dhayana - Meditasyon
• Samadhi - Kendini tanıma. Aydınlanma

Sözlükte "yoga" ne demek?

1. Bedene egemen olma yoluyla tanrı'yı bilmeyi ve tanrı'ya ulaşmayı amaçlayan hint felsefesi.
2. Beden egzersizlerine dayanan.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç