Ygs lys nedir?

YGS > Yükseköğretime Geçiş Sınavı
LYS > lisans Yerleştirme Sınavları

ÖSS’nin yerine gelen iki basamaklı yeni bir üniversiteye geçiş sistemidir. ilk olarak 2010 yılında uygulanmıştır..
Bu sistemle adaylar istedikleri bölümle pek alakası olmayan ders sınavlarını vermke zorunda olmayacaklar.
Ayrıca meslek liselerine uygulanan katsayı uygulaması da sistem gereği kendiliğinden ortadan kalkacak.

Ygs (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) nedir?
Yükseköğretime Geçiş Sınavı ya da kısaca YGS, Türkiye'deki yükseköğretime geçiş sisteminin ilk sınavıdır. Yükseköğretim Kurumu tarafından 2010 yılından beri uygulanmaktadır
Yükseköğretime Geçiş Sınavı; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel matematik ve fen Bilimleri olmak üzere 4 bölümden oluşur. Her bölümden 40 soru olmak üzere toplamda 160 soru sorulmaktadır. Sınav süresi, tek oturumda 160 dakikadan oluşmaktadır. Lisans Yerleştirme Sınavı'na girmeye hak kazanabilmek için herhangi bir puan türünde 180 puanın geçilmesi gerekir.
Sınava giren adayın sınav sonuçları; YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 olmak üzere 6 farklı puan olarak açıklanır.
Adaya Özgü Soru Kitapçığı
2011-YGS'den itibaren her aday için üzerinde ayaların resmi bulunan tek tip kitapçıklar hazırlanmaktadır. Böylece haksızlıkların önüne geçilmesi planlanmaktadır. Fakat sistemin ilk kez uygulandığı 2011-YGS sınavında sınav sorularının çoğunun, bazı kitapçık türlerinde sabit bir algoritmayla doğru çözülebileceği düşünülmektedir. Gündemdeki tartışmalar üzerine ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, sınava girmiş tüm adaylara bir mektup göndermiştir. Sınavın hazırlanması, yapılması ve değerlendirilmesi sırasında öğrencileri rahatsız edecek hiçbir oluşumun söz konusu olmadığı açıklanmıştır.

Ygs’nin amacı nedir?

Nisan ayında yapılacak olan YGS sınavı ikinci sınava girecek adayları seçmek, açık öğretim programları, ön lisans programları ve meslek lisesinin devamı olarak kabul edilen lisans programlarına yerleştirmede kullanılacak puanları üretmek için yapılan bir sınavdır.

Ygs’de hangi testler olacak?
Test: Türkçe Soru Sayısı: 40
Test: Matematik Soru Sayısı: 28
Test: Geometri Soru Sayısı: 12
Test: Tarih Soru Sayısı: 17
Test: coğrafya Soru Sayısı: 14
Test: fizik Soru Sayısı: 14
Test: kimya Soru Sayısı: 13
Test: biyoloji Soru Sayısı: 13

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç