Yerli malı haftası nedir?

Bu günün resmi olarak adı “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak geçmektedir. Türkiye’de yer alan tüm ilkokul seviyesindeki okullarda her sene 12 Aralık - 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu hafta, tamamen çocuklara yerli malların tüketiminin arttırılması bilincinin yüklenmesine yöneliktir.

Yerli malı haftası niçin kutlanır?

İlk olarak Birinci Dünya Savaşı döneminde ortaya çıkmış olan ekonomik darlık sonucunda, yabancı ülkelere para akışının mümkün olduğunca azaltılması ve yerli topraklar içerisinde ekonomiye sahip çıkılması adına Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi yapılmıştır.

Yapılan bu kongrede hem Atatürk hem İsmet İnönü, yaptıkları konuşmalarla başta yurdun bağımsızlığını ele alarak; buna bağlı biçimde tüketim konusunda da bağımsız olunabilmesi ve yerli malların hem üretimine hem kullanımına ağırlık verilmesi adına bir takım kararlar alınmıştır. Daha sonra 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de İsmet İnönü’nün yaptığı konuşma sonrasında bahsettiği ulusal ekonomi, tutumlu olma vs. konularıyla birlikte toplumda genel olarak bir bilinçlenme meydana gelmiştir.

Yerli malı haftasında ne yapılır?

Yerli malı haftası geldiğinde okullarda etkinlikler kapsamında şiirler okunabilir, yerli malıyla alakalı tiyatrolar oynanabilir. Oynanan skeçlerde yapılan konuşmalarda bilinçli tüketiciliğin nasıl olması gerektiği insanlara aşılanırken, bir yandan da yerli malı kullanımının aslında hem bireyler için hem de devletin kalkınması için ne kadar önemli ve değerli olması gerektiği anlatılmaya çalışılmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç