YBP nedir?

YBP, yargıda birlik platformu, hükümetin en ince ayrıntısına kadar dizayn etmek için canla başla çalıştığı HSYK seçimlerinde sözde demokratik bir yapı ile seçime gireceği iddaasında bulunan platformdur.

Platformun kendi resmi sitesindeki kuruluş bildirisi ''Hak edenlerin hak ettikleri yerde olması”nı nasıl tesis edebiliriz düşüncesi ile oluştuğu iddaa edilen bu platform; yargının bütün renklerini temsil ederek , etnik köken, mezhep ve siyasi görüş ayrımı yapmaksızın görevi en liyakatlılarına tevdii etmek, devamında da yüksek yargıya üye seçiminde ve taşra teşkilatındaki ünvanlı atamalarda insanların inancına, özel hayatına ve düşüncelerine saygı duyarak, evinde zikir mi? Tesbih mi? Kafa mı çektiğiyle ilgilenmeksizin, işinde ehil olup olmadığını esas alınarak tasarrufta bulunmayı amaç ve ilke edinmiş bir oluşumdur'' şeklindedir.

YBP'nin amacı nedir?

YBP'nin amacı HSYK'nın yapısının şeffaf, demokratik, bir grup ya da zümrenin etkisinden uzak, liyakatı esas alan ilkeler çerçevesinde oluştumaktır.

Platformumun diğer bir amacı da; 2005 yılından sonra gerilemeye başlayan özlük haklarımızın iyileştirilmesi ve geçmiş dönemin mağduriyetini gidermek amacıyla disiplin affı çıkarılmasını sağlamak olup, bu iki hususta etkin lobi faaliyeti yürüterek mutlaka sonuca ulaşmaktır.

Yıl sonu başarı puanı (YBP) nedir?

İlk öğretimin 6, 7 ve 8inci sınıflarda, öğrencinin o yıl derslerden aldığı yılsonu puanlarının haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen ağırlıklı puan toplamının, haftalık ders saati toplamına bölümü ile hesaplanan puandır.

Yıl sonu başarı puanı (YBP) nasıl hesaplanır?

Öğrencinin, öğretim sürecinde elde ettiği kazanımları 100 tam puan üzerinden verilecektir. Puanlama daha sonra 500 tam puana dönüştürülerek Yıl Sonu Başarı Puanı hesaplanacaktır.

Dış bağlantılar

www.ybp.gov.tr

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç