Yaz okulu nedir?

Fakülte denen ilim kollarından meydana gelen ve talebelerine belirli ihtisaslar kazandıran öğretim ve araştırma kuruluşuna "üniversite" denir.

Üniversitelerde eğitim güz ve yaz dönemi olmak üzere 2 dönemde verilir.

Öğrenciler bu dönemlerden bazı derslerden başarısız olabilir. Üniversiteden mezun olabilmek için belirli bir kredi ve not ortalamasını tutturmanız gereklidir.

Öğrenciler bir dönemde başarısz olduğu bir dersi diğer yıl aynı dönemde alabilmektedir. Örneğin bir öğrenci 2013 yılı güz döneminde bir dersten başarısız olursa bu dersi 2014 yılı güz döneminde alabilmektedir.

Yaz okulu tam bu noktada devreye girer.

Yaz okulu; Bir yıl sonunda yaz ve güz döneminde başarısız olunan derslerin tekrardan alındığı döneme verilen isimdir. Öğrenci yaz okunda başarısız olduğu derslerden geçerse bir daha aynı dersi almayacaktır.

Yaz okulu ne zaman başlar ve ne zaman biter?

Yaz okulu Haziran ayında başlar ve Ağustos ayında biter tam tarihi üniversitelerinizin öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz. Her üniversite farklı bir tarihte yaz okulunu açıp bitirebilmektedir.

Kimler yaz okuluna gitmelidir?

1. Başarısız dersi olanlar,

2. Not ortalaması mezuniyet için yeterli olmayanlar,

3. Ders notunu yükseltmek isteyenler...

Yaz okulunda en çok kaç ders alınabilir?

Yaz Okulunda, bir öğrenci toplam 14 (on dört) saati aşmamak üzere en çok 4 (dört) ders alabilir.

Yaz okulu açılmaması durumu

Yaz okulunun açılıp açılmaması durumu üniversite yönetimi tarafından belirlenmektedir.

Yaz okulunun amacı nedir?

1. Üniversitenin eğitim-öğretim olanaklarını yaz aylarında da değerlendirmek,

2. Diğer üniversite veya yüksek teknoloji enstitülerindeki öğrencilere de, üniversitede yaz okulunda açılan dersleri izleme imkanı vermek; ayrıca, yaz aylarında uygun zamanları olan diğer üniversite öğretim üyeleri veya yabancı uyruklu öğretim üyelerinden; ders, seminer, kurs ve benzeri etkinlikler yoluyla yararlanılmasını sağlamak,

3. Öğrencilere kayıtlı oldukları programları izlemede esneklik sağlamak ve başarılı öğrencilerin daha kısa sürede mezun olabilmelerine imkan tanımak,

4.  Normal eğitim dönemindeki yükü azaltmak üzere, öğrencilerin önceki yarıyıllarda başarısız oldukları ya da almadıkları dersleri ve ayrıca takip eden iki yarıyıldan ders almalarını sağlamak,

5. Yan dal ve ikinci ana dal programlarına kayıtlı öğrencilerin bu programları yürütmelerinde kolaylık sağlamaktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç