Yan dal nedir?

Bir lisans eğitim öğretim programına kayıtlı olan başarılı öğrencilerin istedikleri takdirde üniversite içinde başka bir eğitim-öğretim programının koşullarını yerine getirerek ikinci bir lisans diploması ya da yan dal sertifikası almasını ifade eder. Yan dal uzmanlık eğitimi giriş sınavına (YDUS) başvurabilmek için adayların; sınavına başvuracağı yan dalın bağlı olduğu ana dalda uzman unvanını almış olmaları şarttır.

YDUS ile Yan Dal Uzmanlık eğitimine başladıktan sonra kurum ve dal değişikliği için yeniden yan dal uzmanlık giriş sınavına girenlerin mesleki bilgi puanı % 2 oranında düşürülecektir. Her üniversitenin bu konuyla ilgili kendi yönetmeliği vardır ama genel olarak 3.00 not ortalaması isterler.İkinci senenin başında başvurursunuz.4 yılın sonunda 2 diplomanız olur. Ancak not ortalamanız düşerse kendilinden iptal olur.

Kendi isteğinizlede zor geldiğinde bırakabilirsiniz.Çünkü iki bölümün derslerine aynı anda yetişmek çakışmaları ayarlamak oldukça zor olacaktır anlayışlı okutman gerektirir. Yan dal benzer şekildedir. Yalnızca sonunda diploma yerine bir adet sertifika verilir. çift anadal programına göre oldukça hafif ders programı vardır ve daha kolaydır.

Programın size en büyük getirisi ilgi duyduğunuz başka bir bilim dalı hakkında bilgi sahibi olma fırsatıdır. Spesifik bir örnek vermek gerekirse mezun olduktan sonra yaptığınız iş başvurularında yan dal sertifikanızın ne kadar belirleyici olduğu sizi işe alacak kişilerin bakış açılarıyla ve beklentileriyle ilgilidir. Başvuru ile ilgili tüm bilgiler her akademik yılın başında, kayıt döneminden önce yazılı olarak bölüm panosunda ve online olarak bölüm web sayfasında duyurulur.

Yan dal programı ile ilgili bütün kriterleri Uluslararası İlişkiler Bölümü belirler. Programa en erken 3., en geç 5. yarıyılının başında olan öğrenciler başvurabilir. Başvuru sırasında genel akademik ortalamanızın F notları dahil en az 2,70 olması gerekir. Yan dal programını tamamlayabilmek için toplam 6 ders almanız gerekir. Bu derslerin 4ü önkoşullu derslerdir. Diğer ikisi yan dal programı için belirlenen listeden seçilecek olan seçmeli derslerdir. Derslerin toplamı 18 kredidir.

Normal şartlar altında akademik yılın başında yan dal için belirlenen kota dolmuş olacağı için yıl ortasında yapacağınız yan dal başvurusu kabul edilmez. Ancak bu süre içinde kotada bir değişiklik olursa (ör. bir öğrencinin programdan ayrılması) yan dal başvurunuz değerlendirmeye alınabilir. Tabi sizin de yan dal başvuru koşullarını sağlıyor olmanız gerekir.

Lisans öğreniminiz sırasında birden fazla yan dal programına kayıt yaptıramazsınız. Yan dal programı en geç lisans eğitiminizin sonuna kadar devam eder. Lisans eğitimi bitmeden de yan dal programı tamamlanabilir. Ancak lisans eğitiminizin sonunda yan dal programı ile ilişkiniz otomatik olarak kesilir. Lisans ve yan dal programları birbirinden tamamen bağımsızdır; ikisi birbirini etkilemez. Lisans ve yan dal programlarında aldığınız tüm dersler transkriptinizde ayrı ayrı gösterilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç