Yan anlam nedir?

Anlam; Demek istenen, anlatılmak istenen demektir.

Yan anlam; Bir kelimenin gerçek anlamıyla yakından ilişkili olarak ortaya çıkan diğer anlamlarından her birine verilen isimdir.

Gerçek anlam; Gerçek anlam, mecaz anlamın zıttı bir anlama sahiptir. Bir kelimenin aklımıza ilk gelen ve herkeste aynı anlamı çağırıştıran anlamına "gerçek anlam" yani Gerçek anlam denilmektedir. Gerçek anlam ile gerçek anlam eş anlamlı olarak kullanılmaktadır

Yan anlamlar, Gerçek anlamla birlikte gerçek anlamları meydana getirirler. Bir sözcüğün yan anlam kazanmasında genellikle yakıştırma ve benzerlik ilgisi etkili olmaktadır.

Sözcüğün Gerçek anlamı ile yan anlamı arasında bir ilgi vardır.

Yan anlam ile ilgili örnekler

Top oynarken ayağına yabancı bir cisim batmış.(Gerçek anlam) Mutfak masasının üzerine çıkan çocuk masanın ayağını kırdı. (Yan anlam)

Spordan sonra sırtım çok ağrıdı. (Gerçek anlam) Kaf dağının bir sırtı bize bakıyordu. (Yan anlam)

Bilgisayar başında çok oturduğu için gözleri sulanıyordu. (Gerçek anlam) Evin bodrumunun anahtarını nereye koyduğunu hatırlamıyordu. (Yan anlam)

Kaptanın hatasıyla boğazda ki gemi az daha batıyordu. (Gerçek anlam) Başörtüsünden yere düşen iğne çocuğun ayağına battı. (Yan anlam)

Dişinin ağrısından ağzını açamıyordu. (Gerçek anlam) Mercimekler dökülmesin diye poşetin ağzını sıkıca bağladı. (Yan anlam)

Bankada çıkan yangında değerli evraklar yandı. (Gerçek anlam) Tatilde güneşten yandım, tenim bronzlaştı. (Yan anlam)

Ayten'in kızı burnuna estetik yaptırmış. (Gerçek anlam) Spor ayakkabısının burnu yırtıktı. (Yan anlam)

Yemeği mutfaktaki masada yedik. (Gerçek anlam) Arkadaşım terfi ederek cinayet masasında göreve başladı. (Yan anlam)

Ağaç üzerinden düşen küçük kuşun kanadı kırılmıştı. (Gerçek anlam) Çocuklar oynarken maket uçağın iki kanadını da kırmışlar. (Yan anlam)

Dış bağlantılar

Gerçek anlam nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç