Yakut nedir?

Alüminyum oksitin (Al 2 O 3 ) bir mineral şekli olan

korundumdan meydana gelen kırmızı renkli, şeffaf, kıymetli taş. Yakutun mavi renkteki korundum türüne safir (gökyakut) ismi verilmiştir. Elmastan sonra en sert taştır. Yakutun kristal yapısı rombohedral sisteminde olup, içerisinde çatlak gözükmemesine rağmen çok düzgün bir şekilde kesilebilir. Renkleri kırmızının tonları ve hatta mordur. En kıymetli olanları güvercin kanı renginde olanlardır.

Yakut çok nadir olarak rastlanan mineraldir. En çok Burma’da bulunur. Yakuta, kireçtaşı, granit ve yakut toprağı diye adlandırılan yerlerde rastlanır. Burma’dan başka Afganistan, Seylan, Hindistan, Kamboçya, Tayland ve Tanzanya’da da çıkarılmaktadır.

Divan Edebiyatında benzetmelere, mazmunlara konu olan yakutun en kıymetlisine "yakut-ı Gürgani" denir. Güneş ışınları nereye dik vurursa, oradaki madenin çok kıymetli olacağı inancı vardır ki Gürgan yakutu böyledir. Mesela, Bedehşan’da çıkarılan la’l taşına da "la’l-i Bedehşan" adı verilir.

Yakut ve safir sun’i yoldan aslına çok yakın özelliklerde elde edilebilmektedir. Yakut’un çok küçük parçalarının da sıkıştırılmasından daha büyük parçalar elde edilebilir. Sun’i olarak elde edilen yakutların içi incelendiğinde tabii olanda bulunmayan mikroskobik kabarcıklar ve oyuklara rastlanır. Sentetik olarak elde edilen yakut ve safir ışıkla birlikte ultroviyole ışınını ve kızılötesi ışınını da yansıtmadan geçirdiği için optik sanayinde, ısıya dayanıklı cam yapımında, çeşitli ilmi ve teknik cihazlarda kullanılır.

Yakutun tarihi önemi de vardır. Hindistan, Çin ve Orta Asya’da Türkler kama, kılıç ve diğer silahlarını zümrüt ve yakutla süslemişlerdir. Osmanlı Devletinde de hanımların küpe, toka, broş, gerdanlık gibi ziynet eşyalarında yakut daima birinci sırayı almıştır.

Sözlükte "yakut" ne demek?

1. Pembe ya da erguvan tonları ile karışık koyu kırmızı renkte, saydam bir korindon türü olan değerli taş, rubi; bu topluluğa özgü olan, bu toplulukla ilgili.
2. Yakuttan yapılmış ya da yakutla süslenmiş.
3. Kuzeydoğu sibirya'da yaşayan bir türk topluluğu ya da bu topluluktan olan kimse.

Yakut kelimesinin ingilizcesi

adj. of or pertaining to the Yakut people
n. member of an ethnic group who lives in northeast Siberia
n. language of the Yakut people
Köken: Arapça

Yakut ne demek? (Ekonomi)

(Ruby) Pembe ve erguvan tonları kanşık koyu kırmızı renkte, saydam bir korindon türü olan değerli taş ve bu taştan yapılmış süs eşyalan.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç