XSLT nedir?

XSLT kavramı İngilizce "Extensible Stylesheet Language Transformations" kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçe'de "Genişletilebilir Biçimlendirme Dili Dönüşümleri" anlamına gelmektedir.

XSLT; Orijinal dokümanı değiştirmeden kişilerin kendi etiketlerini tanımlayarak  XML tabanlı, XML dokümanlarını dönüştürmek için kullanabilecekleri esnek, genişleyebilir ve kolay uygulanabilir bir biçimlendirme (görsel dizayn) dilidir. Orijinal belge değişmez; yerine, yeni bir belge varolan belgenin içeriğine göre oluşturulur. XSL Dönüşümleri (XSLT 2.0) diğer XML belgeler, metin belgeleri veya HTML belgeleri içine XML belgeleri dönüştürmek için bir dildir.

XSL-FO kullanarak bir kitabın bir bölümü biçimlendirmek isteyebilirsiniz, ya da bir veritabanı sorgusu almak ve HTML olarak biçimlendirmek isteyebilirsiniz. XSLT ve XSL-FO XML belge dönüşümü ve sunum tanımlamak için W3C'ün önerileri bulunmaktadır. Baskı veya görüntüleme için XSL-FO içine belgesini dönüştürmek için XSLT kullanabilirsiniz; Ayrıca genel bir XML farkında programlama ve dönüşüm dili olarak XSLT kullanabilirsiniz ve XSLT olmadanda doğrudan XSL-FO kullanabilirsiniz.

XSLT

XSLT sadece biçimlendirme içinde kullanılmaz.çünkü W3c nin hazırladığı XSL FO(Biçimlendirme Nesneleri-Formatting Objects) adı verilen XSL adlı ayrı bir biçimlendirme özelliği vardır ve bu XML belgelerini biçimlendirmede yoğun bir biçimde kullanılır.

XSLT

1. Paradigma: Bildirime

2. Geliştirici: W3C

3. Kararlı sürüm: 2.0

4. Önizleme sürümü: 3.0

5. DSSSL'den etkilenmiştir.

Başlıca XSLT uygulamaları

1. Libxslt,

2. Saxon,

3. Xalan

XSLT sürümleri

1. XSLT 1.0

2. XSLT 2.0

3. XSLT 3.0

XSLT'nin fonksiyonları

1. Matematiksel işlemler yapabiliriz

2. For, Each gibi Döngüler kurabiliriz.

3. If-else denetimleri yapabiliriz.

4. Resimleri byte ile gönderebiliriz.

5. CSS, HTML veya JavaScript kullanabiliriz.

6. String formatlama.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç