XSL nedir?

XSL, Extensible Style Language yani genişletilebilir biçimlendirme dili anlamına gelmektedir. XML document’i başka biçimlere dönüştürmeye yarayan dildir. Kısacası XSL, XML formatında yazılmış element ve attribute’lerden oluşur. XLS 'declarative' bir dildir, 'imperative' değildir. Imperative diller (örneğin Java) yazarın neler yapılacağını emir kipinde söylediği dillerdir. "Bunu yap, sonra sunu yap sonra da şunu yap" şeklinde bir yapsı vardır.

Oysa declarative dillerde sadece durumu 'deklare' edilir. Sonra bu deklarasyonları değerlendirip işleyecek bir program çalıştırılır. Yani yazar sadece 'durumu budur, şudur ve odur' şeklinde arzeder. İşi yapmak o deklarasyonları değerlendirecek programa kalır. Bunun anlamı geliştirici ne yapılacağını söyleyemez. Sadece hangi durumda ne gibi şeyler yapılacağını belirler. Aktif değil pasiftir.

Yani bir XML dosyasını Web tarayıcılarında göstermeye çalışırsak, tarayıcı XML dosyasını kod şeklinde göstereceği için anlaşılır olmayacaktır. Anlaşılır olması için XML dosyasını HTML’e dönüştürüyoruz. Bu dönüştürme işlemini de XSL ile yapıyoruz.

XSL bölümleri nelerdir?

XSL üç bölümden oluşur bunlar;

XSLT: Css ve HTML kullanarak görsel olarak göstermemizi sağlar.
XPath: Filtreleme yapmamızı sağlar.Yani koşul veya koşullara göre göstermemizi sağlar.
XSL-FO: XML dökümanını PDF olarak aktarmak ve ya A4 kağıdı standartlarına aktarmak gibi işlemler için kullanırız.

XSL fonksiyonları nelerdir?

1- XSLT’de matematiksel işlemler yapabiliriz.
2- Döngüler kurabiliriz (for-each gibi).
3- if-else denetimleri yapabiliriz.
4- Resimleri byte ile gönderebiliriz.
5- CSS, HTML veya Javascript kullanabiliriz.
6- String formatlama.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç