Xhtml nedir?

XHTML, açılımıyla Extensible HyperText Markup Language türkçesi Genişletilebilir Büyütülmüş metin İşaretleme Dili istemci taraflı(client side) bir metin işaretleme dilidir. XHTML 26 Haziran 2000'den beri bir web standartıdır. Kodlama olarak oldukça büyük farklar yaratan bu dil için:'XML sözdiziminin html içinde kullanılması.' diyebiliriz. HTML dilinin farklı tarayıcılarda (bknz. Internet Explorer, Firefox, Opera) farklı yorumlanması ve sözdiziminde fazla düzensizlik ve hata olduğu için XHTML W3C(World Wide Web Consortium - WWW) tarafından önerilmiştir. XHTML'nin diğer bir özelliğide kodlama yapanları css teknolojisini kullanmaya özendirmesidir.

XHTML’in ismi EXtensible Hypertext Markup Language kelimelerinden türemiştir. Amacı HTML’yi ortadan kaldırmaktır. HTML 4.01 sürümü ile benzer bir çok yönü vardır. XHTML HTML’nin daha kolay anlaşılır ve kuralcı sürümüdür de diyebiliriz. XHTML HTML’nin xml olarak düzenlenmiş halidir.

XHTML bir web standardı olarak 26 Ocak 2000’de W3C tarafından kabul edilmiştir. XHTML normalde kullanılan HTML’nin yeni nesil sürümü olduğu için web gezginleri ve diğer uygulamalar tarafından kabul edilmesi zaman alacaktır. Bu arada örütbağı uygulamalarınızı mevcut XHTML standardına getirmek istiyorsanız HTML 4.01 sürümü ile uygun hale getirmek ile işe başlayabilirsiniz. Aşağıdaki 10 kuralı da uygularsanız uygulamalarınız XHTML uyumlu hale gelecektir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç