XDSL nedir?

XDSL (Digital Subscriber Line), bir çift bakır tel üzerinden, yükselticilere ve yineleyicilere gerek duymadan yüksek bant genişliği sağlayan, birbirine benzer teknolojileri tanımlamak için kullanılan ortak bir addır. XDSL, telefon ağının çalıştığı alt yapıdan sağlanan boş teller üzerinde uygulanır.

XDSL, A noktasından B noktasına bakırbakır kablo boyunca giden yüksek hızlı datayı sıkıştırmak için kullanılır. XDSL teknolojisi günümüzde uygulanmakta olan telefon ve ISDN servisleri ile uyumludur ve kullanılan alt yapı tamamen son derece yaygın olan bakır tellerden ibarettir.

DSL modemler, bakır kablonun bir ucundan diğer ucuna bağlantı kurar, sinyal telefon anahtarlama sistemi içine girmez. Yerel telefon şirketinde yerel ağ, öncelikle data frekanslarını ses frekanslarından ayıranbir ayırıcıya gider.

Ses frekansları, geleneksel POTS'a bağlanır ve normal anahtarlama telefon şebekesine girer. Data frekansları, merkez ofis ucunda bir DSL modeme bağlanır. XDSL, DSL teknolojsinde HDSL’den VDSL’e kadar geliştirilen tüm erişim tekniklerine verilen genel isimdir. Doğal olarak ADSL de XDSL sınıfına dahildir.

XDSL endüstri standartlarını destekliyor mu?

xDSL, E1 (2.048 Mbps) ve T1 (1.544 Mbps) gibi endüstri standardı olan transmisyon formatlarını ve hızlarını desteklerken; bunlara ek olarak türeyecek oranları da destekleyebilmesi açısından oldukça esnek bir teknolojidir. XDSL teknolojisi ses iletiminin gerçekleştirildiği bir devrede, bu iletimle birlikte aynı anda uygulanabilir.

Sonuç olarak, günümüzde uygulanmakta olan ses iletimi, video, multimedia uygulamaları ve veri iletimi gibi her tipte servis, yeni bir alt yapı yatırımına gitmeksizin ve standartların sil baştan oluşturulmasına gerek duymaksızın XDSL üzerinden sağlanabilir. Bu durum özellikle de yeni alt yapı yatırımının fiziksel şartlardan dolayı kesinlikle mümkün olmadığı noktalar açısından oldukça kritik önem taşımaktadır.

XDSL erişiminde kullanılan cihazlar

DSLAM (Digital Subscriber Line Access Mul-tiplexer-sayısal abone hattı erişim çoklayıcıları) birden fazla DSL kullanıcısını yüksek hızlı bir omurgaya bağlamak için telefon şirketleri DSL erişim çoklayıcıları kullanırlar (DSLAM). Bu cihazlar, üzerinde XSL hizmetlerine ait portların bulunduğu, ATM (Asynchronous Transfer Mode-Eşzamansız İletim Modu) şebekeleri üzerinden birbirine bağlanan, abonelerden gelen trafiği toplayarak istenen yönlerde iletebilen cihazlardır.

DSL teknolojisinin kullanım ve uygulama alanları

İnternete yüksek hızlarda bağlantıya olanak tanıyan DSL teknolojisi, birleşik intranetlerin kurulması, daha gelişmiş sanal alışveriş, video oyunları ve farklı iletişim seçenekleri gibi birçok avantajı da kullanıcıya ulaştırıyor. Günümüze dek yararlanılan diğer internet erişim biçimlerinden çok daha fazla özellik sunan DSL, yüksek kalitede video yayını, video konferans, yüksek hızda veri transferi için gereken hızı sağlayan en iyi alternatif olma özelliğini de elinde tutuyor.

xdsl

Bunun yanı sıra internete sürekli bağlı kalmanın getirdiği diğer yazılım avantajlardan da yararlanılabiliyor. Özellikle IP multicast gibi streaming uygulamalarının da kullanılmasıyla iş, eğlence ve en önemlisi eğitim alanlarında da büyük gelişmeler elde edilebiliyor.

DSL teknolojisinin avantajlı yönleri

• Dünya üzerinde kurulu 800.000’den fazla lokal santral bölgesinde telefon kullanımı için çekilmiş olan bakır alt yapıyı kullanması, ekstra alt yapı yatırımı gerektirmemesi, 
• Sinyalizasyonda özel bir dijit kullanmaması (ses için 4 kHz olan standart, DSL’de 1.2 MHz’e ulaşmaktadır)
• Komünikasyon teknolojisinde kullanılan mevcut ve yeni çıkabilecek yöntemlerin DSL üzerinde uygulanabilmesi, 
• Kullanılan donanımların aynı servisi sağlamada kullanılan donanımlarla karşılaştırmalı bir maliyet avantajına sahip olması, 
• Simetrik ve asimetrik veri aktarımının mümkün olması, • Mevcut bakır tel yatırımının, düşük maliyetle yüksek hızlara çevrilmesi.

ADSL nedir?

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) Asimetrik sayısal abone hattı.

Asimetrik nedir?

Download ve Upload hızlarının eşit olmama durumudur.

G.SHDSL nedir?

G.SHDSL (Global standard High-Bit-Rate Digital Subscriber Line) Simetrik Yüksek – Hızlı Sayısal Abone Hattı.

Simetrik nedir?

Download ve Upload hızları birbirinden bağımsız olma durumu.

VDSL nedir?

VDSL (Very High-bit-rate Digital Subscriber Line) Çok Yüksek Hızlı Sayısal Abone Hattı.

IDSL nedir?

IDSL (Integrated Digital Subscriber Line) Bütünleştirilmiş Sayısal Abone Hattı.

HDSL nedir?

HDSL (High-bit rate Digital Subscriber Line) Yüksek Hızlı Sayısal Abone Hattı.

RADSL nedir?

RADSL (Rate Adaptive Digital Subscriber Line) Oranı Uyarlanabilir Sayısal Abone Hattı.

SDSL nedir?

SDSL (Symetric Digital Subscriber Line) Simetrik Sayısal Abone Hattı.

MSDSL nedir?

MSDSL (Multi-Speed Digital Subscriber Line) Çok Hızlı Sayısal Abone Hattı.

CDSL nedir?

CDSL (Consumer Digital Subscriber Line)  Tüketici Sayısal Abone Hattı.

UDSL nedir?

UDSL (Unidirectional Digital Subscriber Line) Tek Yönlü Sayısal Abone Hattı.

NDLS nedir?

NDSL (Naked Digital Subscriber Line) Yalın Sayısal Abone Hattı.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç