XAML nedir?

Extensible Application Markup Language, genişletilebilir uygulama işaretleme dili anlamına gelir ve zamel olarak okunur. Net uygulamaları için statik ya da dinamik kullanıcı arayüzleri oluşturmak için Microsoft tarafından geliştirilmiş bir işaretleme dilidir. XML tabanlı çalısır ve XML'in tüm özelliklerini kullanır. Uzantısı .xaml dir.

XAML ile kullanıcı arayüzleri oluşturmada, veri bağlama (data-binding), olayları yönetme gibi işlevlerin yanında yeni gelmiş zengin controller ile de kullanıcı ile etkileşimi yüksek arayüzler oluşturulabilmektedir. Temel prensip olarak XAML içinde tanımlanan her bir element, net framework içindeki bir sınıfa, bu elementlerin nitelikleri sınıfın özellikleri ya da olaylarına denk gelmektedir.

WPF ile XAML tamamen birbirlerine bağlı olmasına karşın bu sunulan esneklik ile istenildiğinde başka teknolojilerde de kullanılabilmektedir. Benzer şekilde son zamanlar oldukça popülerleşen Adobe Flash alternatifi olarak geliştirilen Silverlight’ın temel mimarisinde de XAML oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir.

Neden XAML?

Kullanıcı arayüzleri oluşturmak XAML ile çok basittir.
Önceki UI dizayn teknikleri için kullanılan kodlardan daha kısadır.
Dizayn edilen arayüz diger ortamlarda taşınması ve sunulması basittir.
Dinamik arayüz geliştirmek XAML ile çok kolaydır.

XAML Elementleri;

Root elementleri; Windows ve page elementlerini, root elementini çok sık kullanır. Bu elementler diger elementleri içerir ve XAML dosyaları için root elementtir.
Panel elementleri; bu elementler kullanıcı arayüzleri için layoutlar saglar. Temel panel elementleri Stackpanel, Dockpanel, Grid ve Canvas' dir.
Control elementleri; bu element XAML kontrollerinin farklı tiplerini tanımlar ve onları kişiselleştirmemizi saglar.
Geometric elementler; bu element arayüzümüz üzerinde geometrik grafikler ve şekiller çizmemize yardım eder.
Document elementleri; bu elementler dökümanın sunumu istendiğinde işimize yarayacaktır. İki ana grubu vardır. Inline ve block elementler. Bazı inline elementler; bold, linebreak ve Italic. Bazı Block elementler; table ve i gibi elementlerdir.

XAML ve WPF arayüzleri tasarlamak için gerekli araçlar;

Microsoft Visual Studio; Microsoft tarafından geliştirilen eşsiz bir Integrated development environment, Türkçe karşılığı entegre geliştirme ortamıdır. Bilgisayar programcılarının hızlı ve rahat bir şekilde yazılım geliştirebilmesini amaçlayan, geliştirme sürecini organize edebilen birçok araç ile birlikte geliştirme sürecinin verimli kullanılmasına katkıda bulunan araçların tamamını içerisinde barındıran bir yazılım türüdür. Visual Studio ile WPF arayüzlerini kolayca oluşturabiliriz, Visual Studio olmazsa olmaz uygulamamızdır.

Microsoft Expression Blend; mükemmel WPF arayüzleri tasarlayabileceğimiz, eğer tasarımcıysanız lezzetli tasarımlar ortaya çıkarabileceğiniz bir uygulamadır. Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator dosyalarını Expression Blend ile içe aktarabilir ve bu materyalleri kullanarak WPF arayüzleri oluşturabilirsiniz. Olmasa da olur evet fakat olursa  görsellik açısından çok daha harika şeyler olur diyebileceğimiz bir uygulamadır.

Kaxaml; Kaxaml ücretsiz bir XAML editörüdür. Açıkcası arayüz geliştirmelerinde aktif olarak kullanılmaz ama bazen XAML dosyalarını sağ tık yapıp hızlıca değiştirmek (editlemek) isteyebilirsiniz. Kaxaml bu işler için harika bir araçtır. Kod renklendirmesi, anlık önizleme, sürükle bırak ve renk paleti gibi leziz özellikleri vardır.

XAML yazım kuralları nelerdir?

Açılan etiketler kapatılmalıdır,
Gereken şemalar verilmelidir,
Büyük, küçük harf ayrımına uyulmalıdır,
Hiyerarşi korunmalıdır,
Mutlaka bir tane kök düğüm bulunmalıdır.

Bu kurallar dışında, XAML'de bulunan her etiket CLR de bir nesneye karşılık gelmektedir. Dolayısı ile XAML kodları yazılırken, bu nesneye ait özellikler ve olaylar kodlanır. Bu yüzden de nesnelerin sahip olduğu özellikler ve olaylar doğru şekilde bildirilmelidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç