WWW nedir?

WWW, World Wide Web (global Ağ) kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur.  İnternet üzerinde yayın yapan milyonlarca dosyadan oluşan bir bütündür.

Bu dosyalar; metin belgeleri, görüntüler, sesler, programlar, etkileşimli ortamlar ve bilgisayar dosyalarına kaydedilen diğer bütün bilgileri kapsar. Bu dosyalar Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) servisi altında yayın yaparlar. Hyper Text (üstün metin) birbirine bağlantılar (link) içeren sayfalardır ve HTML dili ile yazılır.

Bu bağlantılar bir web sayfasının sayfaları arasında kolayca dolaşmamızı sağlayan html dili ile yazılmış sayfaların temel yapsısını oluşturmaktadır. Web kavramı, bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee'nin HTML adlı yazım dilini bulup geliştirmesiyle oluşmuştur. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından idare edilmektedir.

WWW, 1994 yılından beri hızla büyümekte, kullananların yaş aralığı genişlemektedir. İnternet üzerinde domainlerin başında bulunan www kısaltması aslında bir sub domaindir. Bir internet jargonu olduğu için www. şeklinde alt domain oluşturulmuş ve ana domainin kendisi bu alt domaine yönlendirilmiştir.

En çok kullanılan servisler

http: Bu yöntem Web sunucuları tarafından sağlanır. Hypertext bağlantılarını, HTML ve sunucu scriptlerini içerir.
gopher: Bu yöntem, Minnesota Üniversitesi'nde dağılmış kampüs bilgi servisi için geliştirilmiştir. Gopher bilgileri menüler halinde sunar, fakat hypertext bu hizmeti çok daha iyi bir sekilde yerine getirebilmektedir. Bu yüzden gopher beslemeli birçok site www-beslemeli bilgilere dönüştürülmektedir. Örnek bir adres şu şekilde gösterilir : gopher://ciragan.cc.itu.edu.tr:80/
ftp: Dosya Transfer Protokolü (ftp) bütün İnternet servisleri içinde en eski ve en popüler olanıdır. ftp arşivlerinde bulunan milyonlarca belgeye, kaynak koduna, yararlı nesnelere ve dosyalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. FTP arşivlerini görmek ve bilgi çekmek için herhengi bir tarayıcı kullanılabilir.

Dış bağlantılar

http://www.w3.org (World Wide Web Consortium)

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç