WWF nedir?

WWF, World Wide Fund for Nature, dünya doğayı koruma vakfı anlamına gelmektedir. Dünya'nın en büyük, en deneyimli ve bağımsız doğa koruma kuruluşlarından biridir. Doğa'nın zarar görmesini durdurmayı ve verilen zararları onarmayı amaçlayan uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. 1961'de World Wildlife Fund (Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı) olarak kurulan kuruluş, genişleyen çalışma alanıyla adını şimdiki hali ile değiştirmiştir.

Ancak Kuzey Amerika ülkeleri hala eski halini kullanmaktadır. Projelerini 100'ü aşkın ülkede, iklim değişikliği, ormanlar, tatlısular, denizler, türler ve sürdürülebilirlik ana başlıkları altında gerçekleştirmektedir. WWF'nin temel amacı, dünyanın doğal ortamının bozulmasını durdurmak ve insanın doğayla uyumlu bir şekilde yaşadığı bir gelecek oluşturmaktır. WWF Türkiye çalışmalarını bağışlar ve sponsorluklarla sürdürmekte olup, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar kapsamına girer.

WWF kurumsal ilkeleri nelerdir?

Bağımsız ve siyaset dışında olmak, konuları irdelerken en yeni bilimsel verileri kullanmak ve tüm çalışmaları eleştirel bir yaklaşımla değerlendirmek.
Alan projeleri, politik inisiyatifler, kapasite geliştirme ve eğitim çalışmaları yoluyla somut koruma çözümleri oluşturmak.
Diğer sivil toplum kuruluşları, hükümetler, dünyası ve yerel topluluklarla işbirlikleri oluşturmaya çalışmak.
Çalışmalarını profesyonel bir yaklaşımla ve düşük maliyetle yürütürken, mali kaynaklarını dikkatli ve sorumlu kullanmak.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç