WPF nedir?

WPF,  bir yeni nesil kullanıcı arayüzü geliştirme ve görüntüleme platformudur. Bu platformun sağlamış olduğu yeni özellikler ile görsel olarak daha modern, kullanıcı ile daha etkileşimli, içerik sunumunda daha esnek, uygulamalarda kullanılan ses ve görüntü lerin daha kolay bir şekilde gösterilmesi ve zengin içerikli uygulamaların kolay ve hızlı bir şekilde geliştirilmesi sağlanmaktadır. WPF’in mimarisinden dolayı çalıştığı sistem üzerindeki donanımı yoğun işlemlerde dahi en etkin biçimde kullanarak performans konusunda tatmin edici sonuçlar vermektedir.

WPF, yapısı itibariyle xaml okuyarak çalıstıgı icin tasarımları yaparken bu xaml üzerinde degisiklikler yaparak yapmak oldukca zor. Bunu en kolaya indirgemek icin Expression Blend‘ i kurup wpf application’ u seçip oldukca hızlı ve rahat bir sekilde tasarımlar yapılabilir.

WPF Özellikleri

1. İlk kez PDC 2003’te duyurulmuş ve .NET framework 3.0 ile lanse edilmiştir ve test sürümlerinde kod ismi Avalon olarak anılmıştır.
2. WPF piksel tabanlı değil vektörel bir sistemi öngörür.
3. Önceli olan WindowsForms kütüphanesinin aksine , altyapısında GDI+ yerine directx kütüphanesi kullanılmıştır. Bu sayede daha hızlı görüntü işleme mümkün olmuştur. Bu tercihin gerekçesi GDI’ın artık eskimiş bir yapı olması ve yeni ekran kartlarındaki özellikleri tam olarak kullanamayışıdır.
4. WPF’te deklaratif görsel kodlama XAML isimli bir işaretleme dili sayesinde mümkündür.
5. WPF kütüphanesi tasarlanırken nesne modellemesi tasarım prensiplerine uygun olarak yapılmış ve bu noktada WindowsForms kütüphanesinde yapılmış olan bizim de eleştirdiğimiz bazı hatalar tekrarlanmamıştır.
6. XBAP/WPF Browser Application diye bilinen uygulama türü sayesinde tarayıcı üzerinde çalışan özel masaüstü uygulamaları geliştirilebilmektedir.Bu durum java Applet teknolojisinin bir karşılığı gibidir.
7. WPF-E ya da Silverlight adıyla bilinen eklentisi sayesinde web üzerinde adobe flash benzeri uygulamalar geliştirilebilir.
8. microsoft WPF ve Silverlight ile birlikte ismine Expression ürün ailesi denilen bir dizi özel tasarım aracı da geliştirilmiştir.
9. WPF ile geliştirilen uygulamalar grafik tabanlı işlemleri gerçekleştirmek için bilgisayarın cpu veya RAM gibi merkezi kaynaklarını değil , ekran kartının işlemcisini ve belleğini kullanmakta ve kaynak tüketimi daha optimal bir seviyeye düşmektedir.
10. WPF , windows Vista ya da Windows 7 gibi yeni nesil işletim sistemleri ile etkin kullanılabilmekte, Windows XP SP3 öncesi işletim sistemlerinde ise desteklenmemektedir.Bu cümlede kastedilen anlam ; örneğin XP SP2 yüklü bir bilgisayarda WPF ile geliştirilmiş bir uygulamanın hiç  çalışmayacağı değildir.Öte yandan WPF’in temel getirileri eski işletim sistemlerinde etkin değildir.
11. WPF , 3d çizim kütüphanesi barındırarak opengl ya da doğrudan DirectX kullanımı gereksinimini ortadan kaldırır.
12. WPF çözünürlük ve aygıt bağımsız çalışabilme imkanı sağlar.
13. WPF, önceli olan WindowsForms kütüphanesi ile ileriye ve geriye doğru uyumludur.
Günümüzde pek çok popüler uygulama WPF ile geliştirilmiş ve geliştirilmektedir.Örneğin yahoo Messenger’ın yeni sürümü ya da New York Times Reader gibi.{jcomments on}

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç