WMI nedir?

WMI (Windows Management Instrumentation); Windows işletim sistemlerinde hemen hemen her nesnenin kontrol edilebilmesini sağlayan, işletim sistemindeki operasyonları ve yönetim işlevlerini gerçekleştirebilen bir teknolojidir. Tüm bu işleri bünyesindeki 900’e yakın sınıf sayesinde gerçekleştirebilir. Bu sınıfların her birinde çeşitli amaçlara yönelik olarak hazırlanmış fonksiyonlar bulunmaktadır.

Windows üzerinde program geliştiren, betik (script) kişiler tarafından WMI sınıfları sıklıkla kullanılır. WMI kullanan uygulamalar C, C++, C#, VB gibi programlama dilleri ya da Windows derleyicisine sahip betik dilleri (scripting languages) ile geliştirilebilir.

Daha iyi anlaşılması açısından, WMI ile yapılabileceklere birkaç örnek verelim: Bilgisayardaki bir işlemi (process) başlatabilirsiniz. Olay görüntüleyicisindeki (event viewer) kayıtları sorgulayabilirsiniz. Bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.

Bu ve benzeri tüm işlemleri bilgisayarın başında olmadan uzaktan yapabilirsiniz. Örneğin bir işlemi başlatmak için Win32_Process sınıfını kullanabilirsiniz. Bu ve buna benzer yüzlerce sınıf Windows’a hükmetmek için WMI kütüphanelerinde hazır olarak beklemektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç