Wireless nedir?

Elektronik eşyalar en olumsuz taraflarından biride kablo çokluğudur. Aldığınız ürünler bir sürü kablo çıkmakta bazen durum işin içinden çıkılamaz hale gelmektedir. Evinizde odalar arasında küçük bir ağ kurmak istediğinizi varsayalım.

2 tane masaüstü 1 tane de notebook bilgisayar olduğunuzu düşünelim klasik kablolama yöntemiyle bilgisayarları birbirine bağlayarak bir ağ kurabilirsiniz fakat evde kabloların çokluğu görüntü kirliliğine, kablo karmaşasına yol açacaktır. O zaman nasıl bir yol izlemeliyim diyorsanız işte tam bu noktada Wireless teknolojisi hayatımıza giriyor.

Wireless teknolojisi hayatmızı kolaylaştıran çok önemli bir teknolojidir. Wireless kablosuz olarak bilgisayarların birbirleriyle iletişime geçmelerine olanak tanır. Wireless uygulamaları Wireless wan ve Wireless lan olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Wireless İngilizce bir kelimedir isim olarak "telsiz, radyo, telsiz telefon, telsiz telgraf" gibi sıfat olaraksa "kablosuz" anlamlarına gelmektedir.

Wireless Lan(W-Lan) nedir?

Wireless Local Area network kelimelerinin kısaltımışıdır, Kablosuz Yerel Alan Ağı anlamına gelmektedir. Wireless teknolojisi Radyo frekanslarını kullanarak kablosuz ortamda bilgi alışverişi yapma amaçlı rad frekanslarının belirli bir frekans kanalında iletildiği esnek bir iletişim yöntemidir.

Wireless Wide Area Network(Wan) nedir?

Özellikle arazi koşullarının zor olduğu , telekom altyapısının olmadığı veya yeterli kablo mesafesinin olmadığı durumlarda , binalar arasında Kablosuz cihazlarla ( Wireless Bridge ) ve ekipmanlarla oluşturulan bağlantı şeklidir.

Wireless standartları nelerdir?

1- 802.11 standardı

2- 802.11a standardı

3- 802.11b standardı

4- 802.11g standardı

Wireless standaratları arasındaki farklar nelerdir?

802.11 standardında bağlantı hızı maksimum 1 veya 2 mbps'dir.

802.11a standardında bağlantı hızı maksimum 54 mbps'ye kadardır.

802.11b standardında bağlantı hızı maksimum 5.5 ile 11 mbps arasındadır.

802.11g standardında bağlantı hızı maksimum 54 mbps'ye kadardır.

802.11 standardında radyo frekansı 2.4 Ghz'dir.

802.11a standardında radyo frekansı 5 Ghz'dir.

802.11b standardında radyo frekansı 2.4 Ghz'dir.

802.11g standardında radyo frekansı 2.4 Ghz'dir.

Wireless ürünleri nelerdir?

1- Wireless adsl modem.

2- Wireless network adaptörü

3- access Point

4- Wireless Kamera

5- Wireless Bridge

6- Wireless Switch

Bilgisayarımı nasıl kablosuz internete bağlayabilirim?

Bilgisayarınızı kablosuz internete bağlayabilmek için öncelikle bilgisayarınızda wireless adaptörü olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer wireless adaptörü yoksa dahili yada harici bir wireless adaptörü alıp bilgisayarınıza monte ederek onu bilgisayarınıza tanıtmanız gerekmektedir.

Wireless internetim fazla çekmiyor neden olabilir?

Wireless sistemi radyo dalgalarıyla çalışmakta olduğu için iki cihaz arasında eğer duvar, kapı vb. gibi engeller varsa çekim kalitesinde azalma olmaktadır. Ayrıca yayını dağıtan cihazınızdaki antenlerin sinyal dağıtım gücü düşüksede bu durumla karşılaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç