Wing Chun nedir?

Wing Chun, zihinsel ve duygusal oto kontrol yeteneğini geliştiren, mükemmel bir hız ve güç kazandıran güney Çin kökenli bir dövüş sanatıdır. Büyük usta Ip Man (1893-1972) tarafından aktif olarak tanıtılan ve Ip Man‘ın 1949 yılında Hong Kong’a gelişinden sonra yayılan Wing Chun, ilk olarak Hong Kong, Macau ve Taiwan’da gelişmiştir.

Günümüzde dünyanın önemli ülkelerinde yüzbinlerce insan tarafından çalışılmaktadır. Ip man’ın Wing Chun yolculuğu usta Chan Wa Shun’la başlamıştır. Ip man, usta Chan Wa Shun‘un doğrudan ders verdiği resmi öğrencisidir. Usta Chan Wa Shun tüm hayatı boyunca 16 kişiye Wing Chun eğitimi vermiştir. Ip man Çin’li öğrencilerden başkasına Wing Chun öğretmemiştir

Ama onun öğrencileri Wing Chun Kung Fu bilgilerini dünyanın geri kalanına paylaşmışlardır. En ünlü öğrencisi ünlü bir dövüş ustası ve film yıldızı olan, Wing Chun’u kendi Jeet Kune Do dövüş sisteminde şekillendiren Bruce Lee’dir.

Wing Chun nasıl bir dövüş sanatıdır?

Ip man sistemi diğer Shaolin temelli Kung Fu sitilleriyle karşılaştırıldığında kompleks olmayan, basit ve etkili bir çerçeveye sahiptir. Ip man Wing Chun’da 3 temel boş el formu, bir tahta adam formu, bir kasnak formu, bir tekmelerden oluşan ayak formu ve iki silahlı form bulunmaktadır. Wing Chun sanatını çalışanlar ikili egzersizlerle ve ünlü Wing Chun yakın mesafe dövüşlerde gerekli olan hisleri ve buna bağlı becerileri geliştirmeye çalışırlar.

Wing Chun tekniği nasıldır?

Wing Chun'un en önemli prensibi bir tehlike anında olabilecek en kısa sürede, gösterişli olmayan etkili ve sade tekniklerle ve doğrudan rakibi etkisiz hale getirmektir. Wing Chun pratisyenleri yaptıklarının diğer savaş sanatları gibi görsel ağırlıklı bir sanat olmadığını, hayatta kalma mücadelesi olduğunu savunurlar.

Sistemde doğal olmadığı ve rakibe saldırması için açık bir pozisyon verdiği için baş bölgesine yüksek tekmeler yoktur ama alt ve orta seviyeye tekme teknikleri bulunmaktadır. El tekniklerinde savunma ve saldırı aynı andadır. Zincirleme yumruk tekniği rakibe birbiri ardı sıra yumruk atmayı mümkün hale getirmektedir. El ve ayakların bir bütün içinde sürekli kullanılmasıyla rakip hem şaşırtılır hem de karşılık veremeyecek derecede darbe almasına yol açar.

Wing Chun'un dövüşe yaklaşımında da gerçekçilik bulunmaktadır. Hayatta kalmak için gereken tüm saldırılara izin verilir. Hayalar, gözler, boyun gibi hassas noktalara vuruş serbesttir ve bu sebeple de müsabakası yoktur. Felsefesinde sürekli rakibin üzerine ve direkt olarak gitmek esastır. Dairesel hareketler bulunmamaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç