Windows RT nedir?

Windows; Microsoft firmasının görsel öğelere dayanan ve mouse ile müthiş bir kullanım kolaylığı kazandıran, işletim sisteminin adını da aldığı pencerelere dayalı bir yazılımdır. Windows RT; 32-bit ARM mimarisi (ARMv7) kullanan mobil cihazlar için tasarlanmış olan Windows 8 işletim sisteminin bir sürümüdür.

Windows RT 26 Ekim 2012'de piyasaya çıkmıştır. Kernel tipi "Hybrid (Windows NT)" dir. Windows RT'de Windows 8'de olduğu gibi Metro arayüzü vardır. Windows RT yalnızca yerleşik uygulamaları veya Windows Mağazası'ndan indirdiğiniz uygulamaları çalıştırır. Windows Update cihazınızı otomatik olarak güncelleştirirken Windows Defender güncel virüs ve kötü amaçlı yazılım koruması sağlar.

Diğer mobil işletim sistemleri ile karşılaştırıldığında, Windows RT'de mevcut USB çevre birimleri ve aksesuarlar oldukça fazla sayıda desteklenir ve önceden yüklenmiş ARM cihazlar için optimize edilmiş   Microsoft Office 2013 gibi bir yazılımın sürümünü içerir. Windows RT Windows 8'in görünümünü ve işlevselliğini miras olarak alır yanlız bazı kurumsal odaklı özellikleri eksiktir.

2011 yılı Ocak ayında İlk Tüketici Elektroniği Fuarı'nda bir prototip olarak açıklanmıştır. Microsoft'un kendi Surface RT tableti de dahil olmak üzere Windows 8'in aksine, Windows RT özellikle OEM cihazlar tarafından önceden yüklenmiş yazılım olarak kullanılabilir.

Windows RT ne için tasarlanmıştır?

Daha uzun pil ömrüne sahip olup hareket halindeki cihazlar için tasarlanmıştır.

Windows RT kullanan cihazlar

1. Acer Iconia W4-820

2. ASUS Transformer Book T100

3. ASUS Transformer Book T300

4. ASUS VivoTab Note 8

5. Dell Venue 8 Pro

6. HP ENVY 20

7. HP Omni 10

8. HP Spectre 13 Ultrabook

9. HP Split X2

10. Lenovo Miix 2 10

11. Lenovo Miix 2 8

12. Lenovo Yoga 11S

13. Lenovo Yoga 2 13

14. Nokia Lumia 2520

15. Samsung ATIV Book 9 Plus

16. Samsung ATIV Tab 3

17. Sony Fit A 13/14/15

18. Sony VAIO Tap 20

19. Toshiba Encore

Windows RT hangi uygulamalarla birlikte gelir?

Windows RT  işletim sistemi Posta, Kişiler, Fotoğraflar, Müzik, Video ve diğer birçok uygulama önceden yüklenmiş olarak gelir. Windows RT aynı zamanda Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook uygulamalarının dokunarak kullanıma yönelik olarak optimize edilmiş masaüstü sürümlerini içeren Office 2013 RT önceden yüklenmiş olarak verilir.

Windows RT için daha fazla uygulamayı nereden bulabilirsiniz?

Windows RT için daha fazla uygulamayı Windows Mağazası'ndan bularak cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Windows RT hangi cihazlarla uyumludur?

Windows RT; Designed for Windows RT logosuna sahip yazıcılar, fareler, klavyeler, hoparlörler ve diğer cihazlarla uyumludur. Bu cihazlar kullanıma hazırdır ve sürücü yüklemeniz gerekmez. Bazı eski cihazlar Windows RT ile çalışmayabilir.

Windows 8 ile Windows RT arasındaki farklar

1. Windows RT sadece ARM işlemcili cihazlarda çalışabiliyorken, Windows 8 x86, x64, IA-32, ARM işlemcili cihazlarda çalışmaktadır.

2. Windows 8'de , geleneksel uygulamalar için masaüstünü de çalıştırabilirken, Windows RT sadece bazı Microsoft uygulamalarında masaüstüne geçiş yapabiliyor.

3. Windows RT Microsoft office paketi yüklü gelirken, Windows 8'de böyle bir durum sözkonusu değildir.

4. Windows RT uygulamaları metro arayüzünü kullanırken Windows 8 uygulamaları, geleneksel Windows masaüstünü kullanabiliyorlar.

5. Windows 8'de bulunan Windows Media Player, Storage Spaces, Bitlocker şifrelemesi, Grup İlkesi yönetimi, domain desteği gibi özellikler Windows RT'de bulunmuyor.

6. Windows RT sadece cihazlarla önyüklü olarak sunulacak. Yani Windows RT'ye sahip olabilmek için yeni bir cihaz alamanız gerekecek.  Windows 8 ise bilgisayarlarda önyüklü olarak sunulacağı gibi, kutu ve güncelleme olarak da satılacak.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç