Windows nt nedir?

Ağ işletim sistemi, birbirine belli konfigürasyona göre çeşitli donanım birimi, yazılım ve kablolarla bağlanmış, birbirleriyle haberleşebilen, birbirlerinden veri alış verişini ve veri paylaşılmasını kolaylaştıran bilgisayarlar topluluğudur. windows NT’de microsoft firmasının çıkardığı böyle bir ağ işletim sistemidir.

Windows NT, 32-bit, multi-tasking işletim sistemi özellikleriyle gelişmiş bilgisayarları ve sunucu piyasasını hedefleyen bir üründür. NT kısaltması "New Technology" (Yeni Teknoloji)'nin kısaltmasıyken, sürekli geciken tasarının çıkış tarihi nedeniyle "Not Today" (Bugün Değil) olarak anılmaya başlanmıştır.

Microsoft kısa zamanda tüm Windows ürün ailesini NT çekirdeği üzerine geçirmeyi planlarken, pazarlama ağır basmış ve Windows 9x ailesi Windows ME sürümüne kadar kullanılmaya devam edilmiştir. Windows 2000 ve sonrasında ise son kullanıcıya yönelik olarak da Windows NT çekirdeğine tam olarak geçilmiştir.

İşlemciler iki sınıfa ayrılır:

CICS İşlemciler: Intel 80386 ve 80486 ve bazı diğer güncel işlemciler. Bu işlemciler çok sayıda uzun makine kodu içerir.

RISC İşlemciler: 80’li yılların ortasında geliştirilen bu işlemci tipinde, CICS işlemcilerden farklı olarak daha az sayıda makine komutu bulunmaktadır. Makine komutlarının basitliğinden dolayı RISC işlemciler, daha kısa sürelerde işlem yapma ve komutları daha hızlı işleme yeteneklerine sahiptir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç