Wimax nedir?

WiMAX, açılımıyla Worldwide Interoperability for Microwawe Access, kablosuz erişim için bir iletişim protokolüdür. IEEE 802.16 standardından temellenen WiMAX, evlerimizde yaygın olarak kullandığımız 802.11 temelli wi-fi ağlara göre kilometrelerce mesafeden bahsedilen geniş menzil gibi farklılıklar taşırlar. Wi-Fi ev/ofis içinde ya da bölgesinde kullanılmak üzere tasarlanmışken WiMAX daha çok, bölgesel santralden kullanıcının evine giden dsl benzeri bir genişbant çözümü sunmak gibi amaçlar taşır.

Tüketici (Son kullanıcı) için WİMAX'ne anlama geliyor?

Özellikle internet erşiminin sabit telefon veya sabit fiziksel donanım (fiziki kablo döşeme)olarak altyapı hizmeti üzerinde bir noktada tekel olmuş operatörlerin sunduğu hizmet bedeli anlayışı aylık bakım gereksinimlerini ve bu iş için kablosal donanım güncelleme ve bu işi yapan işçi personelin maliyet ücreti her ay düzenli bir şekilde bu alt yapıyı kullanan vatandaşlardan talep edilmektedir.

WiMAX'ın gelmesi öncelikle fiziksel altyapı gereksinimi olamamasında ötürü vatandaşlara altyapı maliyetlerinin düşmesi olarak yansıyacaktır. özellikle fiziksel altyapı gerektiren kablo ve kablolama işçiliği ve personel maliyetlerini ortadan kaldıracağı için WiMAX internet erişimine açık cep pc ve wimax uyumlu cep telefonu sayesinde kullanıcılar skype ve benzeri internet üzerinde konuşmaya olanak sağlayan yazılımlar sayesinde internet + telefon konuşma ucretlerinde çok ciddi fiyat düşüşlerine kavuşabileceklerdir.

Acer firmasının "Aspire One" notebook'unun WiMAX altypısı vardır.

WiMAX Hızı

Wimax 2'nin ulaşabileceği maximum hız olarak 1Gbps öngörülmüştür. Testler sonucunda 330 mbps hızına ulaşılmıştır. İşmerkezlerine sunulacak ortalama hız olarak 100 Mbps belirlenmiştir. WiMAX’e bakıldığında bu servis hızı 5 Mbps’dir. Rakamları daha anlaşılır bir hale getirebilmek için şu örneği verebiliriz. WiMAX ile bir DVD’nin download süresi 28 dakika olurken, WiMAX2 ile bu süre 11 dakika 20 saniyedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç