Wep nedir?

Bir teknoloji terimi olan "Wep", dilimize İngilizce'den girmiş, Wired Equivalent Privacy kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe'ye "kabloluya eşdeger gizlilik" olarak çevrilmiştir.

Wep, kablosuz ağların güvenliği için geliştirilmiş bir şifreleme yöntemidir. Wep şifreleme yöntemi her ne kadar kablosuz ağları korumak üzere geliştirildiysede yetersizliği ve şifrenin kıralabilme ihtimalinin yüksek olması ve yerine daha güvenli şifreleme yöntemlerinin geliştirilmesi sebebiyle günümüzde fazla kullanılmamaktadır. Wep şifreleme metodunun  hala kullanılıyor olmasının nedeni geriye dönük uyumluluktur.

Wep şifreleme metodu yerini wpa şifreleme metoduna bırakmıştır.

Wep şifreleme türleri

1. 64 Bit

2. 128 Bit

3. 256 Bit

Wep şifreleme metodunda adım adım doğrulama işlemi nasıl gerçekleşiyor

1. Bilgisayar kablosuz erişim noktasına bağlantı isteği gönderir.

2. Kablosuz erişim noktası belirli uzunlukta (64 bit, 128 bit, 256 bit) rastgele oluşturulmuş bir metni bağlanmak isteyen bilgisayara gönderir.

3. Bilgisayar kendisindeki wep şifresiyle bu rasgele oluşturulmuş metni şifreler (Xor) ve Kablosuz erişim noktasına geri gönderir.

4. Kablosuz erişim noktasına gelen şifreli metni wep şifresiyle çözüp (Xor) aynı yazıyı elde ederse, yani şifre doğruysa gelen bağlantı isteğini kabul eder.

5. Artık kablosuz erişim noktasına bağlanılmış veri alışverişi başlamış bulunmaktadır.

Wep şifreleme metodu şifre nasıl belirlenir

1. Şifre alanına, seçiminize göre 10 karakter (64 bit), 26 karakter (128 bit) veya 58 karakter (256 bit) şifre kelime girilebilir.

2. Girdiğiniz şifre onaltılık sayı düzenine uygun karakterlerden seçilmelidir. (0 - 9 arası rakam veya a, b, c, d, e, f karakterleri)

Wep şifreleme metodu onay modları

1. Açık Onay Modu

2. Paylaşımlı Onay Modu

Wep şifreleme metodu yerine geliştirilen şifreleme metodları

1. WPA

2. WPA2-PSK

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç