Webcam nedir?

Webcam kavramı "Web Camera" kelimelerinin kısaltmasından oluşturulmuştur. Türkçe'de "Web Kamerası" olarak adlandırılır. Webcam; Bilgisayara harici usb portundan takılarak görüntü kayıt edilmesi, görüntü iletilmesi gibi işlemlerde kullanılan bir harici donanım aygıtıdır.

İlk kez 1991 yılında Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nde geliştrilmiştir. Bu kamera 22 Ağustos 2001 tarihine kadar açık bırakıldı ve bu tarihten sonra kapatıldı. Kamera tarafından çekilen son görüntü hala kendi ana sayfasından ulaşılabilir durumdadır. Webcam'da solda gösterilen gibi tipik bir mercek ve sağda gösterilen gibi bir görüntü sensörü ve destek devresi bulunmaktadır.

Webcam türleri

1. Dahili webcam

2. Harici webcam

Dahili webcam

Genellikle notebook, minibook, netbook gibi taşınabilir bilgisayarlarda monitörün üzerinde dahili olarak bulunan webcam türüdür. Herhangi bir bağlantı yapmanız gerekmez. Sürücüsünü yüklemeniz yeterlidir.

Harici webcam

Genellikle masasüstü bilgisayarlara sonradan usb portu aracılığıyla bilgisayara görüntü kaydetme, görüntü iletme yeteneği kazandırmak amacıyla kullanılanılan webcam türüdür.Dışarıdan satın alınarak bilgisayara kullanıcı tarafından takılır ve çalışıtırılabilmesi için sürücüsünün yüklenmesi şarttır.

Webcam

Çalışma ilkesi olarak sayısal fotoğraf makineleri ve video kaydedicilere benzerlik gösterir. Işık basit bir optik düzenekten geçtikten sonra CCD ya da CMOS ışık algılayıcı üzerine düşürülür. Cihaz içerisinde ya da bilgisayarda gerekli formatlarda işlenen görüntü program arayüzü ile kullanıcıya ulaşır.

Webcam ne için kullanılır?

1. Video konferans gerçekleştirmek,

2. Görüntülü sohbet gerçekleştirmek,

3. Videolu arama,

4. Güvenlik ve gözetim,

5. Bilgisayarlar görme,

6. Video yayını,

7. Video kaydı gerçekleştirmek için kullanılır.

Webcam üretici markaları

1. LG

2. A4 Tech

3. LOGITECH

4. INCA

5. FLASH

6. Microsoft

7. Goldmaster

8. ORITE

9. Samsung

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç