Web servis nedir?

Web servis web üzerinden HTTP protokolü ile hizmet veren program parçalarıdır.

Web servisi adından da anlaşılacağı gibi web üzerinden servis veren program parçacıklarıdır. Web üzerinden verilen bu servisler standart HTTP protokolü ile olmaktadır. Bu da herkesin bu protokol vasıtası ile bir web servisine ulaşabileceğini göstermektedir. Bir kullanıcın HTTP üzerinden bir web servisini kullanmasına RPC (Remote Procedure Call) denmektedir.

HTPP üzerinden yapılan bu çağrımlara karşı SOAP (Simple Obect Access Protocol) dediğimiz protokol XML çıktıları üretir. Ve bu sayede standart bir veri paylaşım aracı olan XML ile istediğimiz verileri alıp kullanırız. Aslında kabaca düşündüğümüzde Web servisleri dağıtık yapıdaki sistemlerde çokça kullanılan DCOM teknolojisinin web üzerinden binary olmayan düzeydeki uygulamalarıdır.

Bir kullanıcının HTTP üzerinden bir web servisi kullanmasına RPC (Remote Procedure Call) denmektedir HTPP üzerinden yapılan bu çağrımlara karşı SOAP (Simple Obect Access Protocol) dediğimiz protokol XML çıktıları üretir. Veri transferi bu XML çıktıları sayesinde yapıldığı için platform bağımsız bir yapısı vardır.

Web servisi kullanmak istediğiniz program parçasının hangi dilde yazıldığının pek bir önemi yoktur.Çünkü sonuçta Web servisten alacağınız veri tipi XML'dir.Bundan dolayı C# ile yazılmış bir Web Servis Java tarafından Java ile yazılan bir Web Servis .Net teknolojileri tarafından kolayca kullanılabilmektedir.

Bu yazılımların çalıştıkları platformalarında pek önemi yoktur Unix üzerinde çalışan bir uygulamayla Windows üzerinde çalışan bir uygulama aynı Web Servisi sorunsuzca kullanabilirler.Bir web servisten veri okuyup, veri almak istediğinizde bilgisayarınızda veri transferinin gerçekleşmesi için bir port açılır ve bu porttan veri okunup veri gönderilir.

web servis

Örnek vermek gerekirse, merkez bankası hergün döviz kurlarını kendi sistemi üzerinde belirler ve bu "kur bilgisi" üzerinde işlem yapan kurumlar merkez bankasının Web Servisleri aracılığıyla gün içerisinde değişen kur bilgilerini kendi sistemlerine çekerler ve bu şekilde merkezi ve güncel bir yapının oluşması sağlanmış olur.

Web servisler kurumlar arası iş birliği açısından son derece önemlidir çünkü kurumlar iş birliği yaptığı satıcı, müşteri bankalar ve benzeri kurumlardaki iş süreçlerini birleştirerek daha iyi işlevsellik ve daha az maliyetle zorlu proje süreçlerini tamamlamaktadırlar. Günümüzdeki Web tabanlı projelerin büyük bir çoğunluğu dışardaki bir çok sistemle veri alışverişinde bulunmaktadır.

Hastaneye gidersiniz hastane yazılımı "Sağlık Bakanlığı'nın" merkezi randevü sistemine bağlanmaya çalışır.Okula gidersiniz okul "Milli Eğitim Bakanlığı'nın" sistemine bağlanıp bilgi alışverişinde bulunmaya başlar. Özel bir firmada yazılımcı olarak işe başlarsınız yaptığınız proje gereği birlikte çalıştığınız müşterilerinizin farklı yazılım sistemleri ile paralel veri alışverişinde bulunmanız gerekir işte bu tarz işlemlerin olduğu her yerde Web Servis güçlü ve kararlı bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Web Servisler halan büyük ve kurumsal firmalar tarafından çok güçlü bir şekilde desteklenmektedir bundan dolayı Web Servis teknoloji halen önemi'ni korumaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse;

• Kullanıcı bilgisayarında yada başka bir Web Serverda çalışan bir uygulama (Bunlara "İstemci" diyoruz) Veri alışverişinde bulunmak istediği Web Servisin bulunduğu sunucuya XML formatındaki bir SOAP Mesajı (SOAP Request) gönderir.
• XML formatındaki SOAP Mesajını alan Web Server gelen mesajı parçalayarak istenilen Web Servise bu parametreleri geçerek ilgili Web Methodu tetikler.
• Web Method gelen parametrelere göre ilgili işlemleri yapıp Oluşan sonucu Web Server'a iletir.
• Web Method'dan yanıt bekleyen Uygulama sunucumuz gelen veriyi XML formatında hazırlayıp bir SOAP Mesajı(SOAP Response) ile İstemci uygulamaya iletir.
İstemci'mizde gelen XML türündeki veriyi talepte bulunan uygulamaya göndererek aradaki bağlantıyı sonlandırır.

Web servisleri standartları

Yukarıda da bahsedildiği gibi, web servisleri ve servisleri isteyen kullanıcı arasındaki bilgi alışverişi XML formatında olmaktadır. Peki bu bilginin formatını belirleyen nedir? İşte bu standart kısaca SOAP olarak bilinir. SOAP standartları W3C standartlar komitesi tarafından belirlenmiştir. Bütün bu standartları uygulamaya geçiren SOAP sayesinde web servisine, platformdan bağımsız çağırımlar yapılabilmektedir.

Yani .NET ortamında geliştirilen bir web servisine JAVA ile geliştirilen bir programdan ulaşmak pekala mümkün olabilmektedir. SOAP dışında birtakım standartlar da vardır, bunlar XML, WSDL, DISCO ve UDDI gibi sıralanabilir. Bu standartları birer cümle ile açıklayalım. Bildiğiniz gibi XML ,web servislerinin veriyi sunmak için kullandığı bir standarttır.

WSDL(Web Service Description Language) ,web servisinin sunduğu arayüzü tanımlamak için kullanılır, bir web servisinde bulunan fonksiyonların hangi parametreleri aldığını ve ürettiği bilginin türünü bu standartlar ile belirtiriz. DISCO(Dıscovery Protocol) sayesinde ise bir sunucuda paylaşıma açılmış bütün web servislerinin organizasyonu sağlanır.

UDDI (Universal Description, Discovery and Integration) standartları, internet üzerinde paylaşıma açılmış ve uygulamalar tarafından kullanılabilecek web servislerinin organizasyonunu sağlar. Web servisleri şimdilerde çok yeni bir teknoloji olmasına rağmen yıllar sonra herşeyin internet üzerinden yapılacağı düşünüldüğünde web servislerinin önemi ortaya çıkmaktadır. İnternete açabileceğiniz bir mutfak aletine ofisinizden mesaj göndererek, size ısıttığı suyun sıcaklığını XML bilgisi olarak sunması artık hayal olmaktan çıkacaktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç