WDM nedir?

WDM (Wavelength Division Multiplexing) yani dalgalara ayrılmış çoğullama olarak Türkçeye çevrilebilir. Bu teknolojide birden çok optik taşıyı sinyali tek bir fiber optik hat üzerinden değişik dalgalara bölünerek çoğullama gerçekleştirmektir.

Bu sayede tek bir fiber optik core üzerinden çift yönlü ve kapasite artırımı gibi kazanımlar elde edilmektedir. WDM sistemlerinde bir multiplexer ve transmitter ile sinyal gönderilip diğer tarafta demultiplexer ve Reciever ile gelen sinyaller alınır.

Burada yapılan işlem basitçe paketleme ve paket açma işleminden ibarettir. WDM sistemleri genel olarak telekomünikasyon sistemleri operatörler tarafından kullanılırlar. WDM sinyalleri değişik dalgaboyu tiplerine bölünürler,bunlar;

Conventional WDM: Bu tür sistemler tek bir fiber üzerinden 16 kanala kadar iletişimi  C Bandında 100 HZ aralıklara bülünerek 1550 nm dalga boyunda sağlar.

Dense WDM: Bu tür sistemler conventional ile aynı bandı kullanır fakat aralıklar 50 GHz’e bölünerek 31 kanala kadar yada 25 GHz aralıklara bölünerek 62 kanal elde edilebilir.

Coarse WDM: Convesitional ile aynı yapıya sahiptir fakat iletişim için alıcı ve verici uçları daha ucuz maliyetlidir.

Aşağıdaki resimde basit olarak bir WDM şemasını görebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç