WDDM nedir?

WDDM kavramı İngilizce "Windows Display Driver Model" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Windows Görüntü Sürücüsü Modeli" anlamına gelmektedir.

WDDM; Windows Vista ile başlayan Microsoft Windows sürümlerini çalıştıran ekran kartı sürücüleri için kullanılan grafik sürücüsü mimarisidir.

Bunun Windows XP görüntü sürücüsü modeli için bir yedek, daha iyi performans grafikleri ve yeni grafik işlevlerini sağlaması hedefleniyor.

Windows 8 XDDM kaldırılması ile WDDM tek seçenek haline gelmiştir.

WDDM, Direct3D üstünde çalışan bir bileşik pencere yöneticisi kullanarak masaüstü ve uygulamaları işlemek için gerekli işlevselliği sağlar. Aynı zamanda temel cihaz yönetimi ve oluşturulması için gerekli yeni DXGI arabirimleri destekler.

WDDM spesifikasyonu en azından Direct 3D 9 uyumlu ekran kartı gerektirir.

WDDM'in etkin özellikleri

1. Sanallaştırılmış video belleği

2. Zamanlama

3. Direct3D yüzeylerin çapraz süreç paylaşımı

4. Geliştirilmiş hata toleransı

Sınırlamalar

Yeni sürücü modeli en az Shader Model 2.0 desteğine sahip grafik donanımı gerektirir.

2009 yılındaMicrosoft'a göre Windows Vista çalıştıran donanımların  yaklaşık olarak yüzde 1 yada 2'si XDDM kullanmaktadır. Geri kalanı ise WDDM'i kullanmaktadır.

Ayrıca diğer bazı donanım özellikleri gerektirir; dolayısıyla böyle Intel GMA 900 gibi SM 2.0 destekleyen bir donanım WDDM sertifikası alamaz.

WDDM sürücüsü modeli sürüm 1.0'daki sınırlamalarda biride, çoklu monitör kurulumunda birden  fazla sürücüyü desteklemiyor olmasıdır.

Çoklu monitör kurulumunda birden fazla grafik bağdaştırıcısı varsa, her iki grafik bağdaştırıcısı içinde aynı WDDM sürücüsünü kullanmanız gerekir. Birden fazla sürücü kullanıldığında, Windows bunlardan birini devre dışı bırakacaktır.

WDDM sürümleri

1. WDDM 1.0

2. WDDM 1.1

3. WDDM 1.2

4. WDDM 1.3

5. WDDM 2.0

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç