WBS nedir?

WBS, Work Breakdown Structure kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe kırılım yapısı anlamına gelmektedir. Proje yönetiminde işlerin hiyerarşisi olup, aynı zamanda projenin nihai ürününü tarifler. WBS en tepede projenin kendisi olmak üzere, çeşitli detay seviyelerinde iş paketleri ile yapılandırılır.

WBS primaveranın planlama ve kapsam belirleme açısından önemli bir fonksiyonudur. primaverada her wbs seviyesi, altında daha detaylı seviyeler ve aktiviteler içerebilir. İş paketlerine obsden seçilen bir sorumlu atanabilir ve dolayısıyla projenin belirli parçalarına kullanıcıların erişimi sınırlandırılabilir. İş paketlerine bütçe, harcama planları ve planlanan tarihler girilebilir. İş paketleri altlarında aktiviteler barındırırlar.

İş kırılım yapısı ingilizcede Work Breakdown Structure olarak bilinir. Her nekadar size projenizi  geliştirirken çok yardımcı olacakda olsa malesef sistem analizinde yaygın olarak kullanılmamaktadır. İş kırılım yapısı için düzgün örnek bulmanın zor olmasından bunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.Yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi bu yapıyı oluşturabilmek için projeyi ilk önce en temel iş paketlerine ayırıyoruz. Daha sonra bu temel iş paketlerinin altına, yine alt kırılımları ekliyoruz.

wbs

Fakat, tam da bu noktada size çok yapılan bir yanlıştan bahsetmek istiyorum. İş kırılım yapısını yeni tanıyanlar genellikle projelerinin önemli fonsiyonlarını veya tüm fonksiyonlarını belirli hiyerarşi altında sıralama çabasına girer. İş kırılım yapısı alsa bir fonsiyonel gereksinim tablosu değildir. Burada asıl yapmamız gereken, bir çok fonksiyonu içinde barındıran temel iş paketlerini eksiksiz bir şekilde tespit edip hiyerarşiye uygun olarak yerleştirmektir.

Sonraki aşamada fonksiyonel gereksinimleri oluşturduktan sonra bu iş paketlerinin dışında kalacak bir fonksiyon olmadığına emin olmalısınız. Eğer bu tarzda fonksiyonlar var ise, onlar için uygun bir yere yeni bir iş paketi oluşturmalısınız. İş kırılım yapısını oluşturmak, bazen kafa karıştırıcı veya zor olabilir fakat bu yapıyı oluşturduktan sonra yazılım geliştiren ekibe işleri paylaştırmak da bu işleri takip edebilmek de çok kolaylaşır.

 

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç