Watt nedir?

Bir elektrik birimidir. Saniyede bir julluk iş yapan bir motorun güç birimine denir. Avometre veya vatmetre denen araçla ölçülür.

Gücü bir vat olan bir makinenin bir saat çalışarak yaptığı işe de vatsaat denir. Kilovat da, 1.000 vata eşit bir birimdir. Ampul, radyo ve elektrikli soba gibi araçların üzerinde vat gücü yazılıdır. Fizikte güç birimi. Mekanikte, saniyede bir joulelik (jül) iş yapan makinanın gücü bir Wattır.

1 Watt= 1 joule/sn 1 Joule= 107 erg olduğuna göre 1 Watt= 107 erg/sn Elektrikte uçları arasına bir voltluk gerilim uygulandığında üzerinden bir amper akım geçiren rezistansın gücü bir Watt’tır. 1 Watt= 1 volt amper. Ampul, televizyon, laptop vs. gibi elektrikle çalışan aletlerde Watt gücü yazılıdır.

100 Wattlık bir ampul bir saatte 100 Watt; 10 saatte bir kiloWatt yani 1.000 Wattlık elektrik çekecek demektir. 1.000 Wattlık bir elektrik sobasının sarfiyatı saatte bir kilowatttır.“KiloWatt” bin Watta eşit bir birimdir. Günlük hayatta kullanılan elektriğin tutarı kilowatttla ölçülür. Ödenecek para sarfedilen kilowatta göre ayarlanır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç