WAT nedir?

WAT; Work And Travel programının baş harflerinden oluşmuştur. Amerika'da her yaz üniversite öğrencileri için düzenlenen kültürel değişim programıdır. Work And Travel ilk olarak 1961 yılında USIA (Amerikan Bilgi Acentesi) yetkisi ile başlatılmıştır. Türkiye’de 1999 yılından bu yana uygulanmaktadır.

Kültürel değişim programı çerçevesinde gençlerin dünyanın diğer ülkelerinden bu programa katılan diğer üniversite öğrenciler ile Amerika'nın muhtelif eyaletlerinde turizm ile alakalı iş yerlerinde çalışıp, aynı evlerde, yurtlarda, otellerde konaklar, 3 ay boyunca hem para kazanır hem de uluslararası bir ortamda kültürlerini paylaşırlar.

Work And Travel'ın içeriği nedir?

Work And Travel programı Haziran ayının ilk günlerinde başlayıp 1 Ekim tarihinde sona erer. Programa katılan öğrenciler J -1 vizesi ile ABD'de bulunurlar. Yaz mevsiminin başlaması ile hareketlenen turizm sektöründe ortaya çıkan iş açıklarını kapatmak için öğrencilerin katıldığı programı büyük oranla yaz işlerini kapsar.

Programa katılan öğrenciler çalıştıkları işletmeye bağlı olarak saat başına $5 ile $12 arasında ücret almaktadır. Haftada 32-60 saat arası çalışma imkanı sunulmaktadır. Bazı işletmeler konaklama ve yemek ihtiyaçlarını karşılarken, çoğunlukla bu masraflar öğrencinin kendisine aittir.

Work And Travel programı çok detaylı bir biçimde önceden planlanabilecek ve hiçbir sorun yaşamadan geçirilebilecek bir yaz tatili değildir. Çünkü bu programın oluşmasında birçok kişi ya da uluslararası kurum rol almakta ve bu da birçok şeyin önceden öngörülememesine neden olabilmektedir.

WAT'ın sağladığı avantajlar nelerdir?

Amerikan kültürünü ve diğer yabancı kültürleri yakından tanıyacaksınız.
Kendi kültürünüzü ve ülkenizi tanıtma şansı bulacaksınız.
Program bitiminde Amerika'da tatil yapma imkanına sahip olacaksınız
Yeni dostlar edinebileceksiniz.
İş becerilerinizi ve kişisel yönlerinizi geliştirme fırsatınız olacak.
Yurtdışında iş tecrübesi elde edecek ve böylece CV'nize de yeni bir değer katacaksınız.Tüm bu yönleriyle, program sizin hem kişisel hem de profesyonel yönden gelişmenize yardımcı olacak ve uluslararası tecrübe kazanmanızı sağlayacaktır.
Programa katılarak kendinizi yeni ve heyecan verici bir deneyimin içinde bulup, farklı kültürlerin her an daha yakınlaştığı dünyamızda bu yöndeki kabiliyetlerinizi geliştirme fırsatı elde edeceksiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç