Washington dc nedir?

Washington; Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletlerinden birisinin adıdır.

Washington kelimesi Türkçe'de "Vaşington" şeklinde okunur.

Washington aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'nin başkentidir.

Sondaki "Dc" ise bir kısaltmadır. İngilizce "District of Columbia" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

District of Columbia, Türkçe'de "Kolumbiya Bölgesi" anlamına gelmektedir.

Dc (District of Columbia) kavramı niçin kullanılamaktadır?

Biliyorsunuz ki Eyalet, çoğunlukla valilerce yönetilen ve yönetim bakımından bazı özerklikleri olan büyük yönetim birimi. Amerika Birleşik Devletleri'de Eyaletlerden oluşmaktadır.

ABD eyaletlerinin valileri halk tarafından seçilir.

Washington kendi başına bir eyalet değildir ve hiçbir eyaletin sınırları içinde yer almaz. Direkt olarak federal devlete bağlıdır.

Birleşik Devletlerin yönetim merkezi Washington dc'de yer alır. Bu yüzden ABD federal hükümeti için "Washington" tabiri yaygın olarak kullanılır.

Amerika Birleşik Devletleri'nin başkentinin herhangi bir eyaletin sınırları içinde yer almasının o eyalete çok büyük bir ayrıcalık sağlayacağı düşüncesiyle bu kent District of Columbia (DC) denilen özel statüde bir bölge olarak kabul edilmiştir.

Kentin belediye başkanı vardır; ama valisi yoktur. Kenti kongrede temsil eden kongre üyesi bulunur; ancak bu kongre üyelerinin oy hakkı bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde bölgeyi temsil eden senatör bulunmamaktadır. Bu açıdan Washington dc kenti, dünyada başka örneği bulunmayan bir statüye sahiptir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç