WAMP nedir?

Wamp'ı açıklamadan önce konumuzla yakından ilgili kavramları öğrenmemiz konuyu anlamanız açısından daha iyi olacaktır.

Localhost; Sadece kişisel bilgisayarla sınırlı bir hizmet servisi demektir. Webhost nasıl ki tüm dünyaya açıksa localhost'ta sadece üzerinde yetkili olan kullanıcılara açıktır. Apache; Açık kaynak kodlu bir websunucu programıdır.

Sql; İngilizce Structured Query Language'nin kısaltılmışıdır. Yapılandırılmış Sorgu Dili anlamına gelmektedir. Ayrıca Bir veritabanından bilgi çekmeye, sorgulamaya yarayan bir program dilidir.

Php; Hypertext Preprocessor (Türkçe: Üstünyazı Önişlemcisi), genelağ için yaratılmış, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, html içerisine gömülebilen betik ve programalama dilidir.

Dinamik website; Devamlı olarak ziyaretçilerine farklı ve güncel konular aktaran ve bir web programlama diliyle yazılarak verilerini database'de saklayan istendiğinde eski verilerin database'den çağrılabildiği, bir yönetici panelinin olduğu yapılara verilen isimdir.

Php programlama dili ile yazılan uygulamalar yada websiteleri, statik websiteler gibi istemci tarafında çalışmazlar. Php programlama dili ile yazılan uygulamalar yada websiteleri sunucu tarafında çalışırlar. Php dili ile yazılmış websiteleride dinamik website kategorisine girmektedir. Php diliyle websiteleri geliştirilebilmesi için bir geliştirme ortamı olması gerekir. Website kodlarının yazılarak bunların nasıl bir çıktı verdiğini yada nasıl çalıştığının kontrol edilmesi gerekir. Dinamik bir web sayfasının çalışabilmesi için sunucu üzerinde bazı yazılımlara ihtiyaç vardır bu yazılımlar şunlardır;

1. Php

2. Mysql

3. Apache

Php websitelerinin geliştirilebilmesi için bir sunucu ortamına ihtiyaç vardır. Gerçek bir sunucu ortamında bir websitenin geliştirilebilmesi maddi olarak geliştiricileri zorlamaktadır. Ayrıca php sunucularında Linux ve türevi işletim sistemleri kullanılmasıda php geliştiricilerin karşılaştığı diğer bir zorluktur.

WAMP

Wamp; Tüm bu zorlukların üstesinden gelinebilmesi amacıyla Windows Client işletim sistemlerinde Php websitesi ve uygulamaları geliştirip bunların test edilebileceği bir ortam oluşturulması amacıyla profesyonel olmayan Php koderler için geliştirilmiş bir yazılım paketidir.

Wamp ismide Windows, Apache, MySQL, PHP isimlerinin baş harflerinden gelmektedir. Bir Windows web geliştirme ortamıdır.

Wamp Apache, PHP ve MySQL veritabanı ile birlikte  web uygulamaları geliştirilmesine olanak sağlar. Ayrıca PhpMyadmin ile kolayca veritabanlarınızı yönetmenize imkan sağlar.

Wamp'ın yazarı "Romain Bourdon" dur.

Wamp ne işe yarar?

Windows Client işletim sisteminizi bir Php yazılım geliştirme ortamına çevirmenize yardımcı olur.

Wamp hangi yazılımları içerisinde barındırır?

1. Apache

2. MySQL

3. PHP

WAMP paketleri

1. EasyPHP: İlk WAMP paketidir.

2. Wampserver: WAMP5 olarak adlandırılan bir başka yaygın paket.

3. MoWeS Portable: CD ya da dış flash bellek gibi ortamlarda çalışabilenmesi için geliştirilmiş bir pakettir.

WAMP'ı nereden indirebilirim ve nasıl kurabilirim?

Wamp'ı resmi internet sayfası olan "http://www.wampserver.com/en/" sayfasından indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Wamp 32 bit ve 64 bitlik sürümleri bulunmaktadır. İşletim sisteminize göre uygun olan sürümünü bilgisayarınıza indirin.

İndirdiğiniz kurulum paketine çift tıklayarak kurulum yönergelerini takip edin. Apache, MySQL ve PHP'nin son sürümleri otomatik olarak kurulacaktır.

Apache, MySQL ve PHP'nin her sürümünün kendi ayarları ve kendi dosyaları (MySQL için) vardır.

Kurulumdan sonra genellikle c sürücüsü içerisine "c: \ wamp \ www " dizini otomatik olarak oluşturulur. "Www" klasörü içerisine bir alt klasör oluşturun ve içine çalıştırılmasını istediğiniz PHP dosyalarını koyun.

WampSever menüsünden "localhost" bağlantısını tıklayın ya da internet tarayıcınızı açın ve adres satırına http://localhost yazarak php kodlarınızın nasıl çalıştığına bakın.

WAMP ile neler yapabilirsiniz?

1. Apache ve MySQL hizmetlerini yönetebilirsiniz.

2. Localhost'u erişime kapayabilir yada açabilirsiniz.

3. Sunucu ayarlarını yönetebilirsiniz.

4. Loglarınıza erişebilirsiniz.

5. Ayar dosyalarınıza erişmebilirsiniz.

6. Takma ad oluşturabilirsiniz.

7. Menü dilini değiştirebilirsiniz.

8. Php sayfalarınıza erişebilirisiniz.

WAMP'ın özellikleri

1. Kurulumu kolaydır.

2. Kullanım arayüzü basittir.

3. Dosya boyutu küçüktür.

4. Komplike bir yazılım paketidir.

5. Yönetimi hakkında dökümanlar mevcuttur.

6. Tek tuşla sayfalar çalıştırılabilmektedir.

7. Windows işletim sistemlerini bir sunucuya çevirir.

8. Database oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

9. Çoklu dil desteği bulunmaktadır.

WAMP yüklü bir bilgisayarı dış dünyaya açmak

WAMP paketi yüklenerek localhost'ta yayın yapan bir bilgisayar dış dünyaya açılabilir yani internet üzerinden erişilebilir duruma getirilebilir. Bunun bazı sakıncaları ile birlikte güzel yönleride vardır.

Localhost "80" no'lu port'tan yayın yapmaktadır. Eğer bilgisayarınızda başka bir yazılım bu portu kullanmıyorsa modeminizin ayalarından dışarıdan 80 nolu porta gelebilecek istekleri iç ip'nize yönlendirmelisiniz. Bu işleme port yönlendirme adı verilmektedir.

Bu şekilde Wamp kurulu bilgisayarınız sadece dış ip adresinizle ulaşılabilecektir. Eğer sabit bir ip adresiniz yoksa devamlı ip adresiniz değişeceğinden devamlı ip'lerinizi kontrol etmek durumunda kalabilirsiniz.

Bunun dışında ip adresiniz dış dünyaya açık olacağından çeşitli saldırılarada maruz kalabilirsiniz.

İyi yönüyse geliştirdiğiniz bir uygulamayı yada websitesini müşterinize yada arkadaşlarınıza nerede olursanız olun gösterebilirsiniz yani her yerden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç