Walt Disney

Walt Disney (1901 - 1967), Amerikalı bir ressam ve filim yapıcısıdır. Chicago'da doğdu, aynı şehirdeki Güzel Sanatlar Akademisinde okudu. 1. Dünya Savaşından sonra reklam işlerinde çalıştı. 1923'te Holıywood'a giderek hareket eden resimlerden meydana gelen filimler yapmaya başladı. İlk başarılı sesli filmini 1928'de yaptı. Daha sonra Mickey Mouse (Miki Fare), Donald Duck (Vakvaka Kardeş) filimleriyie kendisine geniş bir ün sağladı. Walt Disney kısa metrajlı filimlerle şöhretini yaptıktan sonra, normal uzunlukta renkli filimler yaptı. Bunların konusunu masallar teşkil ediyordu. En tanınmış fiiimleri «Pamuk Prenses ve Yedi Cüce», «Cinderalla», «Pinokyo», «Alis Harikalar ülkesinde» dir. Birçok sanat mükafatı kazanan Walt Disney, daha sonraları gerçek filimler de çevirmeye başladı. En mükemmel eseri «Fantasia» dır.

Son yıllarda Amerika'nın Los Angeles şehrinde, içinde her türlü eğlencesi bulunan, dünyanın en büyük turistik eğlence mahallesi olan «Disney Ülkesi» ni kurdu. Walt Disney’in Şanslı Tavşan Oswald’ın ardından hayalini kurduğu bir sonraki çizgi karakter Mickey Mouse’tu. Önceleri bu karektere Mortimer adını vermişti ama eşi Lilly’in önerisiyle ismi Mickey oldu. Mickey Mouse eleştirmenler tarafından, en önemlisi de halk tarafından sevildi.

Mickey’ın başarısı ile yeteri kadar para kazanan Disney, bu birikimini en yetenekli animasyoncuları bünyesine katmak ve yeni şirketler kurmak için harcadı. Mickey’ın yıldızı giderek parladı ve ünlü animasyon tarihçisi Charles Solomon’un da dediği gibi, “Sevimli fare, dünyanın en sevilen animasyon karakteri Felix’in ışığını söndürdü ve bu düşüncesinin tutmayacağını söyleyenleri yanılttı.

Aynı zamanda adamı zekasını kanıtlamak istercesine Walt Disney, Temel Reis gibi Mickey Mouse ile yarışan rakipleri karşısında yeni bir adım atarak ilk uzun süreli ve renkli animasyon müzikali üzerinde çalışmaya başladı. Bu işin başarısız olacağına dair yapılan tüm eleştirilere kulak tıkayan Walt, 1937’de romantizm dolu mükemmel bir hikaye olarak tanımladığı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (Snow White and 7 Dwarfs) hikayesini bir Amerikan masalına dönüştürdü. Film, Disney'e birçok Oscar getirdi.

walt disney

940 yılında; çalışanlarının çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği özel bir park kurma düşüncesini hayata geçiren Walt Disney, beş yıl içinde Disneyland projesini oluşturdu... Bu projede çalışan hayal mühendislerine Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum demişti. 1955'te California - Los Angeles'ın güneyinde Anaheim'da ilk Disneyland eğlence parkını açan Walt Disney, ardından Florida eyaletinin Orlanda kentinde ikinci eğlence parkının açılışını yaptı. Bu parklar Paris ve Tokyo'da da açıldı.

Babası, “sanatçı olacağım” dediğinde ona destek olmayacağını söylese de / O, hayallerinden ve rüyalarından vazgeçmedi. 65 yaşında yaşamını yitiren (15 Aralık 1966) çizgi dünyasının babası Walt Disney, yarattığı karakterler, ilham kaynağı olduğu filmler ve çizgi dizilerin yanında / 40 otel, 11 park, 2 su parkı, 8 büyük stüdyo, 6 plak firması, 11 televizyon kanalı ile büyük bir ticari başarı olarak halen aramızda.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç