Wal mart nedir?

Wal mart, dünya çapında şubeleri olan bir Amerikan perakende mağazalar zinciridir, kurucusu Sam Walton dır. Dünya'nın en büyük perakende market zinciridir. ABD'nin birçok eyaletinde şubeleri vardır. Wal mart mağazalar zincirinde büyük çoğunluğu Amerika'da olmak üzere 2.1 milyon insan çalışmaktadır. Wal mart'ın en önemli rakipleri Metro, Carrefour ve Tesco'dur.

Wal mart, fiziki mağazalarında yakaladığı başarıyı online mecrada da yakalamak istemiş ancak bunu başaramamıştır. Son yıllarda satışlarının sadece %2’lik bir kısmı online olarak gerçekleşmiştir. Dünyanın en büyük veri tabanına sahip Wal mart, her mağazasında, her eyalette, bir saat içinde kasiyerlerinin her bir kasadan kaç tane ürün geçirdiklerini verimliliği ölçmek için, takip etmektdir.

Wal mart etkisi nedir?

ABD'de 15 yıldır kullanılan bir terimdir. Wal mart effect,  yani wal mart etkisi. Eşi benzeri olmayan büyüklükte bir market zinciri olduğundan ve daima ucuz fiyat sloganı ile çevresindeki marketlerden daha uygun fiyata ürün sattığından, benzeri süper marketler ve çevrelerindeki esnafın iflas etmesine yol açıyor.

Buna karşılık tüketimi artırdığı için, bu zincirlere ürün verenler (fabrikalar, çiftçiler vs.) iyi kazanıyor, işlerini geliştiriyorlar. Ayrıca süper market zincirlerinin enflasyonun düşük kalmasında önemli etkileri olduğu söyleniyor. Bir araştırmaya göre sadece Wal mart sayesinde ABD'li tüketiciler alışverişte20 m ilyar dolar tasarruf etmiş.

Ayrıca Wal mart etkisi Charles Fishman'ın kaleme aldığı kitabın adıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç