Vtr nedir?

Vtr kısaltması İngilizce "Video Tape Recorder" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Video Kaset Kaydedici" anlamına gelmektedir.

Vtr; televizyonculukta kullanılan video kayıt ve okuma sistemidir. Üzerindeki panellerle amatör kullanıcıların kullandıkları video sistemlerinde bulunmayan görüntü kareleri (frame) üzerinde kullanıcının rahat bir şekilde müdahale etmesine imkAn tanıyan bir elektronik cihazdır.

Televizyon yayıncılığının ilk günlerinde program yapımcısının sadece iki şansı vardı;çekimi olduğu gibi canlı vermek ya da bir sinema filmi kamerasıyla çekip, sonra telesinecihazı kullanarak onu televizyon programına dönüştürmektir.Sesle birlikte görüntüyü de manyetik bant üzerine kaydetmek için değişik girişimlerdebulunulmuş, bunun sonucunda 1950’lerde Vtr cihazları kullanılmaya başlanmıştır.

Bugün şu ya da bu biçimde Vtr kullanmadan gerçekleştirilen herhangi bir program düşünmek oldukça güçtür.Canlı yayınlarda bile, en azından program jenerikleri Vtr’den yayına verilmektedir. Hatta spor naklen yayınlarında yavaşlatılmış hareket,görüntünün dondurulması, gollerin yayın içinde ara ara yeniden gösterilmesi gibi teknikler, Vtr sayesinde gösterilmektedir. VTR’nin modern televizyonculuktaki kullanımı öylesine önemli bir rol oynamaktadır ki, bu cihazı kamera ve mikrofonlarla birlikte yapımın temel ögelerinden saymak yerinde olacaktır.

Vtr, yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı gibi cihazın adıdır. Fakat zaman içinde,cihazın adı, burada hazırlanan görüntüler için de kullanılmaya başlanmış ve hatta daha çok bu anlama gelmeye başlamıştır.

Vtr çekim nedir?

Vtr çekimin diğer adı dış çekimdir. Vtr’ler, genellikle stüdyo dışı ortamlarda yapılan çekimlerin kurgulanmasındanoluşur. Fakat, bazı programlarda stüdyo ortamlarında hazırlanan çekimler de Vtr olarakhazırlanabilir. Örneğin, canlı yayına canlı olarak katılamayacak bir konuğumuz varsa; stüdyoortamında önceden çekimi yapılıp gerekli eklemeler ve değişikliklerle kurgulanarak da Vtr hazırlanabilir.

Vtr hazırlamak

Konu başlığımız olan Vtr hazırlamak, aslında genel olarak baktığımızda iki aşamalı bir süreçtir.Bunlar;

1. Kurguda kullanılacak görüntü ve sesleri hazırlama,

2. Bunları, amacına uygun bir şekilde kurgulamak.

Görüntü ve sesleri hazırlama aşaması; öncelikle konuyla ilgili çekimleri yapmak,seslendirme yapmak, grafik, jenerik vb. önceden hazırlanması gereken görüntüleri sağlamak,eğer kullanılacaksa arşiv görüntülerini bulmak, kullanılacak müzik ve efektleri bulmak vetüm bu malzemeleri kurgu yapacağımız setin gereklerine uygun olarak aktarmak gibi çalışmaları içerir.

Tüm bu malzemelerle kurgu odasına girildiğinde, yönetmen elindeki verilerlekafasında tasarladığı ve gerekiyorsa yazılı bir taslak haline getirdiği program içeriğine uygun bir şekilde görüntüleri kurgular. Yönetmenin ve kurgu operatörünün birlikteliğinde bazen bir programın tümü, bazen de canlı bir program içinde kullanılacak magazinler ya da günümüzde kullanıldığı adıyla Vtr’ler hazırlanmış olur.

Vtr cihazı örneği

vtr

Vtr cihazı markaları

1 . Ampex

2. Hitachi

3. Sony

4. Panasonic

5. Philips

6. Jvc

Vtr kelimesinin cümle içerisinde kullanımı

Yeni çıkan Vtr cihazları birçok yeniliğe sahip.

Bugün programda kaybolan kız ile ilgili vtr yayımlandı.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç