VSS nedir?

VSS, Visual Source Safe, kişisel veya takım halinde geliştirilen yazılım projelerinde üretilen kaynak kodların ve kullanılan destek dosyaların versiyon kontrolünü yönetmenizi sağlayan bir araçtır.

Burada yönetmek kavramı özellikle önemlidir. VSS, içine eklenen dosyaların durmadan kopyasını alan basit bir aracın ötesinde, versiyonlar arası değişiklikleri tutan, bu değişimleri ekleme, silme ve değişim bazında gösterebilen, bir dosyanın bir anda sadece bir kullanıcı tarafından değiştirilebileceğini garanti eden, kendi erişim kontrol mekanizması olan ve Microsoft Visual Studio.NET ile tam entegre çalışan bir sistemdir.

VSS proje dosyalarını kendine ait veritabanlarında tutar. Bu veritabanlarının sayısını artırmak mümkündür. Tüm dosyalar bir veritabanında tutulduğundan sözkonusu veritabanı dosyasını yedeklemek ve bir problem çıktığı zaman ayağa kaldırmak oldukça kolaydır. VSS veritabanı genelde tüm yazılım geliştiricilerin erişebileceği bir sunucusunda konumlandırılır. Bu sunucular üzerinde standart olarak yedekleme yapıldığından, ek bir işleme gerek kalmadan, proje için yedekleme işlemi yapılmış olur.

VSS içerisinde kendi kimlik doğrulama mekanizmasını kullanır; işletim sisteminin (Windows) ve aktif dizin (Active Directory) dahilindeki kullanıcı doğrulama mekanizması ile entegre değildir. Bu bağlamda, VSS yönetim modülünde, her kullanıcı (yazılım geliştirici) için bir kullancı hesabı açılması gerekir. Proje dosyalarının statüsü, geçmiş versiyonların kimler tarafından ne zaman oluşturulduğu bu hesaba bağlı olarak oluşturulur. Bir proje dosyasının bir anda kimin tarafından değiştirildiği de o anda görülebilmektedir.

VSS kullanılması oldukça kolay bir araç olup, sürecin gereklerine paralel olarak bazı noktalarda esnek özelliklere de sahiptir. Geliştirme sürecinde bazen, VSS’in kurulu olduğu sunucuya erişimin mümkün olmadığı durumlar (örneğin müşteri lokasyonunda destek verirken) ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda VSS ile bir süre için bağlantıyı kesip, lokalde çalışmak mümkündür. Tekrar VSS’e bağlanıldığında, VSS değişen kodları algılar ve gerekli uyarıları yapar. Bu noktada yapılması gereken VSS veritabanındaki kodlar ile lokaldeki kodları karşılaştırmak ve uygun işlemi yapmak olacaktır. VSS bu noktalarda kullanıcı için gerekli seçenekleri sunmaktadır.

VSS tüm özellikleri ile takım organizasyonunu kolaylaştıran bir araçtır. Proje dahilindeki bir veya birden fazla dosya bir kişiye, bir gruba ya da web ortamına aktarılmaya hazır olduğunda, bu işlem VSS üzerinden kolayca yapılabilir. Bu açıdan VSS, proje dosya paylaşımı için de uygun bir araçtır. Tüm bunların yanında VSS, Microsoft Access, Visual Basic, Visual C++, Visual FoxPro ve Microsoft Visual Studio.NET ile entegre biçimde çalışır. Bu yolla, uzun zaman VSS modüllerini hiç açmadan, VSS’in avantajlarından faydalanmak mümkün olur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç