Vsd nedir?

Vsd kısaltmasının tam açılımı "Ventriküler Septal Defekt" dir.

Vsd bir doğumsal kalp hastalığıdır.

Vsd; Kalbin sağ ve sol karıncıklarını ayıran ventriküler septumun üzerinde delik bulunması durumuna verilen isimdir.

Kalp kalp kası olarak bilinen özel bir tip çizgili kastan oluşmuş, içi boş, kendiliğinden kasılma özelliğine sahip kuvvetli bir pompadır. Kalp göğüs merkezinde yer almaktadır.

Kalbin içerisinde 4 adet odacık bulunmaktadır. Kalbin sağ yarısı kendi içinde bağımsız çalışırken sol yarısı da sağ yarıdan bağımsız olarak çalışmaktadır. Sağ yarısındaki oksijensiz kan sol yarıdaki oksijenli kanla hiç temas etmez.

Kalp karıncıkları, sağ ve sol olmak üzere, kalp kasıyla çevrilmiş iki tane boşluktur. Sağdakinden akciğer atardamarı, soldakinden aort (ana vücut atardamarı) çıkar. Kan, kalbin kulakçıklarından karıncıklara geçer. Kapakçıkların tutunduğu özel kaslar, karıncık içinde bulunur. Sol karıncık daha kuvvetli kaslara sahiptir ve duvarı daha kalındır. Bu kaslar sinus düğümünden çıkan uyarılarla irade dışı olarak dakikada ortalama 60-90 defa kasılır ve gevşer.

Karıncıklar arasındaki kaslı bölmede delik veya delikler bulunuyor ve oksijenli kanla oksijensiz kan birbirine karışır. Her kalp atımında sol karıncıktaki oksijenli kanın bir kısmı bu delikten sağ karıncığa geçer. Sağ karıncıktaki oksijenli-oksijensiz kan karışımı tekrar akciğerlere gider. Karıncıklar arasındaki bölmedeki delikten geçen kan ekstra bir kalp sesine neden olur buna "üfürüm" denir.

Vsd'nin görülme sıklığı

Yeni doğan bebeklerin her 1000 tanesinden 1 ila 3'ünda görülür.

Vsd'nin nedeni

Kesin bilinen bir nedeni yoktur.

Vsd'nin belirtileri

Deliğin çapına göre belirtiler ve belirtilerin şiddetide değişebilmektedir.

Vsd küçükse ve yeri karıncıklar arası bölmede tehlikeli bir bölgede değilse sadece üfürüm verir ama belirtiye neden olmaz; bebekte bir rahatsızlık yapmaz ve çoğu kez kendiliğinden kapanır.

Orta ve büyük boy Vsd'lerde ise görülen belirtiler şunladır:

1. Hızlı nefes alıp verme,

2. Emerken aşırı terleme,

3. Yeterli kilo alamama,

4. Emme sırasında yorulma,

5. İştahsızlık,

6. Büyüme geriliği,

7. Nefes darlığı,

8. Beslenme güçlüğü,

9. Beslenirken aşırı terleme.

Vsd tanısında kullanılan yöntemler

1. Göğüs filmi

2. Ekg

3. Ekokardiyografi

4. Kalp kateterizasyonu

5. Ultrason

Vsd tedavisi

Küçük defektlerde genellikle tedavi gerekmez. Ancak sünnet, diş çekimi, diş dolgusu, ameliyat gibi bazı girişimler öncesinde endokardite (kalbin iç tabakasının iltihabı) karşı koruyucu tedaviye ihtiyaç gösterirler. Orta büyüklükteki ve geniş Vsd’lerde artmış akciğer kan akımına ve kalp yetersizliğine ait bulguların etkilerinin azaltılabilmesi ve kalbin çalışmasını düzenlemeye yönelik destekleyici ilaç tedavisi ile çocuk büyüdükçe açıklığın küçülüp küçülmediğine bakılır. Düzelme saptanmayan hastalarda bu açıklığın cerrahi olarak kapatılması gerekir. Kendiliğinden kapanmayan veya küçülmeyen Vsd’lerde cerrahi tedavi için uygun zaman genellikle 1-2 yaş civarıdır. Açıklık bir yama ile kapatılıp, kan geçmesi engellenir. Son yıllarda orta büyüklükteki Vsd’lerin uygun pozisyon ve çapta olanlarının tıpkı Asd’lerde olduğu gibi kateter yöntemi ile ameliyatsız olarak kapatılması gündeme gelmiştir. Asd kadar yaygın olmamakla birlikte bu tür defektlerin  bir kısmının bu yöntemle kapatılabilmesi seçeneği vardır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç