VSC nedir?

VSC, açılımı Vehicle Stability Control olan, taşıt stabilite kontrolüdür. Her türlü yol ve sürüş şartlarında aracın dinamik kararlılığını sağlayacak bir elektronik sistemindir. Eğer ABS’yi frenleme güvenliği elemanı, ASR’yi de hızlanma kontrol donanımı olarak nitelendirirsek, VSC için yönlenme kontrol sistemi dememiz doğru olacaktır zira ABS donanımının sadece frene basıldığında, ASR’nin ise gaza basılmasıyla devreye girmesine karşılık, VSC her an aktif olan ve sürekli sürücü hareketleriyle aracın tepkisini ölçen bir sistemdir.

Hem ABS hem de ASR’nin işlevlerini içermektedir. Savrulma Kontrolünün temelinde, sürücünün davranışlarıyla aracın hareketinin karşılaştırılması yatmaktadır. Eğer araç, sürücünün istediği yönden ayrılırsa (savrulma) VSC derhal devreye girerek tekerleklerin yeniden rotasına oturmasını sağlar. Savrulmanın sebebi de yine yol, lastik sürtünmesinin aşılmasıdır ancak buradaki fark, kuvvetin yönüdür.

VSC nasıl çalışır?

Sürücünün araçtan istedikleri ve aracın davranış şekli sürekli olarak VSC tarafından kontrol edilir. Bunlar arasında bir dengesizlik varsa VSC devreye girer. Burdan sunu anlıyoruz VSC arka planda devamlı faal durumdadır. Fakat önemli ve kritik durumlarda devreye girer. Hızlı bir şekilde giderken oldukça keskin bir viraja girerseniz, arabanın burnu düz bir doğrultuda kaymaya başlar ve direksiyonu çevirdiğiniz yöne araba gitmez.

Bu durumda teker hız algılayıcıları, ön tekerin kontrolden çıktığını anlar, VSC algılayıcılar ise sürücünün gitmek istediği yön ile arabanın gitmekte bulunduğu yön arasındaki farkı algılar. Sürücü sağ’a gitmek istiyorsa sağ arka tekere VSC fren uygular. Bu sayede arabanın burnu gitmek istenen yöne doğru düzelir. Bunun dışında yolun kaygan oluşu, yolun buzlu oluşu gibi durumlarda aracın dengesinde bir düzensizlik olması halinde yine VSC devreye girer.

VSC ile ESP arasındaki fark nedir?

ESP, Bosch tarafından geliştirilmiş, otomobilerde kullanılan bir sürüş destek birimidir. Açılımı Electronic Stability Program (Elektronik Denge Programı) dır. ESP ile aynı mantıkla çalışır ve hiç bir farkı yoktur. Bazı otomobil üreticeleri araçlarındaki bu özelliğe ESP adını verir, bazıları ise VSC adını veriir. Halk arasında daha çok ESP olarak bilinir.

Peki VSC neden bu kadar önemli?

Yapılan araştırmalar, ciddi hasarlı ve ölümlü kazaların %40' nın sebebinin aracın savrulması sonucu oluştuğunu göstermektedir. Insurance Institute for Highway Safety’nin 2004’te yaptığı bir araştırmaya göre ise VSC kullanılmaya başlanması ile tek araçlı kazaların %41 azaldığı, tek araçlı ölümlü kazaların %56 azaldığı sonucuna varılmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç