Vmware nedir?

VMware sanal makina yazılımı üreten ”VmWare Inc.” firmasına aittir. Vmware ile oluşturulan sanal işletim sistemleri, asıl işletim sisteminden bağımsız çalışıyor olsa dahi, aynı sistem kaynaklarını tüketir. Ve ana makinanın işletim sistemi, yine bu ana makina içerisinde kurulu olan Sanal Makinanın işletim sisteminden farklı olabilir. Örnek verecek olursak;  ana makina windows 7 işletim sistemine sahip iken, sanal makina  linux işletim sistemine sahip olabilir.

VMware, bir sanal makina yazılımı olup konuk işletim sisteminin ana makina işletim sistemi içinde çalışmasına izin verir. VMware ile konuk işletim sisteminin aktif hale getirdikten sonra bu konuk işletim sistemine uygulama programları yükleyebilir ve onun desteklediği servisleri verebilirsiniz. Örneğin ana işlatim sisteminiz Linux iken, Windows 2000 yada Windows XP kurabilir ve Windows için geliştirilmiş herhangi bir uygulamayı konuk Windows platformunda çalıştırabilirsiniz. Bu durumun terside mümkündür yani ana işletim sisteminiz Windows XP iken, Linux kurabilirsiniz.

VMware aslında bir sanal makine öykünücüsü (emulatör) olup temelde özel bir işletim sisteminden ziyade makinenin kendisine öykünür, böylece bu sanal makineye hangi işletim sistemi yükleyeceğiniz size kalmış bir seçenek haline gelir. Diğer bir değişle bu program BIOS'u da dahil olmak üzere bir bilgisayarı bütünüyle taklit eder.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç