Vkontakte nedir?

Facebook günümüzde popülerliğini halen koruyor. Facebook'a olan ilgi bazı ülkelerdeki yerel yatırımcılarında ilgisini çekmiştir. Facebook'un popülerliğini fırsat bilen yatırımcılar facebook'un yerel versiyonlarını kurmaya başladılar. Bunlardan biriside Vkontakte'dir. Vkontakte; Facebook'tan sonra Avrupa'nın en büyük ikinci sosyal servisidir. Bir çok dilde yayın yapan Vkontakte'nin dünyada Rusça konuşan kullanıcılar arasında popülerdir. Diğer sosyal ağlar gibi,

Vkontakte kullanıcıların birbiriyle mesajlaşmasına izin verir. Kullanıcıların halka açık mesajlarda gönderme imkanı bulunmaktadır. Vkontakte kamu sayfaları oluşturmaya, paylaşım ve resim etiketleme yapmanıza, ses, video ve oyun tarayıcı tabanlı oyunlar oluşturmanıza olanak sağlar. 2014 yılı Ocak ayı itibariyle, Vkontakte'de en az 239 milyon hesap bulunmaktadır. Yandex'den sonra Rusya'nın ikinci en çok ziyaret edilen web sitesidir. EBizMBA Rank göre, dünyanın en iyi 8. popüler sosyal ağ sitesidir. 2014 yılı Ocak ayı itibariyle Vkontakte'nin günlük 55 milyon'luk bir kullanıcı ortalaması vardı.

2013 yılında, Mirilashvili ailesi, şirketteki %40 hissesini satmıştır. Hisseleri satın alan Birleşik Capital Partners bunun için yaklaşık 1.12 milyon dolar ödemiştir. 2014 yılı Ocak ayında Vkontakte'nin kurucusu Pavel Durov, Megafon CEO'su Alişer Usmanov tarafından kontrol edilen şirket onun %12 hissesini satın almıştır. Vkontakte bir sosyal ağ servisidir. Vkontakte cep telefonu veya bir masaüstü tarayıcı erişimi gerektirmektedir. 70 dil desteği bulunmaktadır. Sahibi "Doraview Limited" dir. Vkontakte'nin 2012 yılında ki kazancı 172 milyon dolardır.

Vkontakte kim tarafından ne zaman kurulmuştur?

Vkontakte 10 Ekim 2006 yılında Pavel Durov tarafından kurulmuştur.

Vkontakte'nin geçmişi

Kurucu Pavel Durov St Petersburg Devlet Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra 2006 yılı Eylül ayında VKontakte'nin beta testlerine başlamıştır.

Ertesi ay, alan adı vkontakte.ru tescil etmiştir. Kullanıcı kaydı başlangıçta sadece davetiye ile üniversite çevresiyle sınırlı kalsada site hızlı bir şekilde büyümüştür.

2007 yılının Şubat ayında Vkontakte sitesi 100.000 'den fazla kullanıcıya ulaşmıştır. Rusya'nın doğmakta olan sosyal ağ pazarının ikinci büyük oyuncusu olarak kabul edilmiştir.

Aynı ay içinde site kısaca ciddi bir DDoS saldırısına maruz kalmıştır. Kullanıcı sayısı 2007 yılı Temmuz ayında 1 milyon'a ulaşmıştır ve 2008 yılı Nisan ayında 10 milyon'a ulaşmıştır. Aralık 2008 yılında Vkontakte Rusya'nın rakibi Rusyanın en popüler sosyal ağ hizmeti olan Odnoklassniki'yi geride bırakmıştır.

Vkontakte fonksiyonları

1. Mesajlaşma

2. Haberler

3. Topluluklar

4. Beğen butonları

5. Gizlilik

Vkontakte alexa verileri

1. Rusya ve Ukrayna'nın en iyi 2. internet sitesidir.

2. Belarus'un en iyi 1. internet sitesidir.

3. Kazakistan'ın en iyi 3. internet sitesidir.

4. Tüm dünya'nın en iyi 21. internet sitesidir.

5. Siteden hemen çıkma oranı % 21'dir.

6. Günlük sayfa görüntüleme sayısı kişi başına 30.23 sayfadır.

7. Bir ziyaretçi sitede ortalama 28 dakika 48 saniye geçirmektedir.

8. Sitenin bayan ziyaretçileri ağırlıktadır.

9. Siteyi ziyaret eden kullanıcıların çoğu bu ziyaretlerini evlerinden gerçekleştirmektedir.

10. Site ziyaretçilerinin büyük bir çoğunluğunu sırasıyla Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Belarus ve Abd'den almaktadır.

Dış bağlantılar

Vkontakte Resmi İnternet Sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç