Vize nedir?

Bir ülkeye girmek veya ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan alınması gereken izin. Bir ülkeden çıkış yapabilmek için yetkili makamlardan alınması gereken vizeye "çıkış vizesi"; buna karşılık bir ülkeye giriş yapabilmek maksadıyla alınan vizeye de "giriş vizesi" denilir.

Bir yabancı ülkeye girmeden önce o ülkenin konsolosluklarında pasaportu vize yaptırmak gerekmektedir. Yabancıların Türkiye’ye girebilmeleri için, pasaportlarını yurt dışındaki yetkili Türk makamlarından (konsolosluklardan) vize almaları mecburidir. Fakat her ülke vize şartı koymamış olabilir. Bunda daha çok karşılıklı anlaşmalar veya ülkelerin kanunlarında gösterilen belirli istisnalar esastır. Mesela Ortak Pazara dahil olan devletler, bazı Avrupa Konseyi antlaşmasına katılmış bulunan ülkeler, aralarında karşılıklı olarak vize almak mecburiyetini kaldırmışlardır. Bu ülkelere girip çıkmalarda anlaşmalı devletlerin vatandaşları için, pasaport belgesi yeterli görülmüştür.

Türkiye’den başka ülkelere yapılan çıkış, kural olarak vizeye bağlı değildir. Fakat birçok Avrupa ülkesi Türkiye’ye karşı vize şartı koymuşlardır. Bilhassa yurtlarında Türk işçilerinin çalıştığı Birleşik Almanya, Fransa gibi ülkeler bu hususta önde gelmektedir.

Türkiye ise, bunlara karşı aynı uygulamaya gitmemiştir. Anlaşmalarla kaldırdığı vize şartını kaldırmayarak yaptığı antlaşmalara sadakat göstermiştir. Türkiye’nin şartları (turizm, yabancı ülkelerde çalışan işçiler ve siyasi bakımdan) bunu gerektirmektedir.

Sözlükte "vize" ne demek?

1. Kimi resmi kağıtlara görülmüştür anlamında konulan im ve bu imi koyma işi.
2. Bir ülkeye girmek ya da bir ülkeden çıkmak için yetkili orunlardan alınması gerekli izin.
3. Üniversite ve yüksekokullarda yarıyıl içinde yapılan sınav.

Vize kelimesinin ingilizcesi

[Vize] n. second in command, vice commander, deputy, number two, vice, assistant, next in line, runner up
n. visa, vise
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç