Visual Studio nedir?

Visual Studio’ yu kısaca tanıyacak olursak Microsoft’un geliştirmiş olduğu bir derleyici programıdır. Peki, bu program neler yapar? Nasıl çalışır? Sorusuna cevap ararsak microsoft Visual Studio programı ile birçok dilde program yazarak bunları çalıştırabilirsiniz. Önemli özellikleri içinde görsellik ön plandadır. Genel olarak “sürükle bırak” mantığı ile çalışarak program yazmanızı kolaylaştırır. Bazı standart kodları bu şekilde sizin yerinize otomatik olarak yapar.

Çalışma mantığı ise ister local, ister server, tekil veya çoğul çalışmaya olanak tanımaktadır. Bu şekilde bu program sayesinde tüm işlemlerinizi tek bir ortak yerden yönetme imkanına sahip olursunuz.

Express Edition nedir?

Visual Studio son derece gelişmiş ve program yazmayı kolaylaştırdığı gibi yüksek ücretle satılan bir program geliştirme aracıdır, bir IDE’dir. Microsoft firması korsan kullanımı azaltmak C# veya .NET uyumlu başka dilleri henüz öğrenenleri düşünerek Express Edition adı verilen kısıtlı özelliklere sahip IDE’ler hazırlayıp dağıtmaya başladı.

Visual Studio ile C#, Visual Basic, C++ veya ASP.NET uygulamaları geliştirmek mümkün iken Express Edition’lar dile özeldir. .NET uyumlu hangi programlama dili kullanılacaksa o dil için hazırlanmış Express Edition adı verilen IDE’yi yani program geliştirme aracını Microsoft’un sitesinden indirip kurmak gerekir. Hemen eklemek gerekir ki C# için hazırlanmış olan Express Edition bir programlama dili olmayıp C# projelerini kolayca hazırlayabilmeniz için Microsoft tarafından hazırlanıp ücretsiz olarak dağıtılan bir IDE bir yardımcı programdır. Kısaca anlatmak gerekirse Express Edition for C#, Visual Studio’yu edinemeyip ancak C# kullanmak istemeyenlere uygundur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç