Virtual Reality nedir?

Virtual Reality kavramı Türkçe'de "Sanal Gerçeklik" anlamına gelmektedir. Virtual Reality; Bazen sürükleyici multimedya adlandırılan ve gerçek dünyadaki fiziksel varlığı taklit bir bilgisayar simülasyonlu ortamıdır. Sanal gerçeklik sanal tat, görme, koku, ses, dokunma dahil vb duyusal deneyimleri yeniden oluşturabilir.

En güncel sanal gerçeklik ortamları öncelikle görsel deneyimler bir bilgisayar ekranında veya özel stereoskopik görüntüler yoluyla görüntülenir. Ancak bazı simülasyonlar hoparlör veya kulaklık üzerinden ses gibi ek duyusal bilgileri içerir.

Ayrıca, sanal gerçeklik,  böyle bir klavye ve fare gibi veya böyle bir kablolu eldiven, Polhemus ve çok yönlü koşu bandı gibi modelli cihazlar aracılığıyla ve standart giriş cihazlarının kullanımı yoluyla televizyonun varlığı ve telexistence veya sanal dışlayıcı (VA) kavramları ile kullanıcıların sanal varlığını sağlamak için uzaktan iletişim ortamlarını kapsar .

Simüle ortamı gerçekçi deneyim için örnek oluşturmak amacıyla gerçek dünyaya benzer olabilir. Pilot veya savaş eğitimi gibi simülasyonlar böyle VR oyunlarda olduğu gibi, gerçeklikten önemli ölçüde farklı olabilir. Sanal gerçeklik sık sık sürükleyici, son derece görsel, 3D ortamlar ile ilgili geniş bir uygulama alanını tanımlamak için kullanılır. Michael R. Heim'in The Metaphysics of Virtual Reality adlı kitabında sanal gerçeklik 7 farklı kavram ile tespit edilir. Bunlar;

1. Simülasyon

2. Etkileşim

3. Yapaylık

4. Daldırma

5. TelePresence

6. Tam vücut daldırma

7. Ağ iletişimi

Sanallık felsefesi

Latincedeki virtualis kökeninden gelen sanallık, kavram olarak varolmayan ancak sanrılarla varolduğu kabul edilen şeyler için kullanılmıştır. Türk Dil Kurumu'nun karşılığını "sanal" olarak belirlediği 'virtual' gerçekte var olmayan kavramlar, olgular ve mekanlar için kullanılır. Terimin kökü "sanmak" fiilinden gelmektedir. Dolayısıyla sanal bir kavram gerçek ya da varolan değildir. Ancak yine de gerçeğin karşıtı da; yani sahte ya da yanlış da değildir.

Virtual Reality

Buradan yola çıkarak sanal gerçeklik kavramının gerçek dışı bir yaşam formu olduğu da düşünülemez. Aksine terimden gerçek yaşamın uç noktalarının sanal bir gerçeklik üstünde birbirine dokunduğu ortam algılanmalıdır.

Virtual Reality ortamlarının sahip olduğu özellikler

1. Etkileşim

2. Öğrencinin Dikkatinin Tam Olarak Toplanmasının Sağlanması

3. Akıcılık- Esneklik

4. Deneyimsel Oluşu

5. Duyulara Önem vermesi

Dış Bağlantılar

Virtual Reality anlatan güzel bir video

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç