Virtual pc nedir?

Sanal makine (virtual pc), bilgisayarınızdaki diskte herhangi bir partisyon oluşturmaya gerek olmadan, var olan işletim sisteminiz içerisinde herhangi bir noktaya kurulabilen ve işletim sistemlerinin davranışlarını emule eden bir yazılımdır. Sanal makine uygulamasını kurduktan sonra çalıştırıp, bu sanal makine uygulamasının desteklediği işletim sistemlerinden birisini veya birkaçının kurulum işlemini CD'den veya bir imaj dosyasından yapabilirsiniz.

Fakat bu kurulum dosyaları, yani kurduğunuz işletim sisteminin kendisi  sanal makine uygulaması tarafından tanınan özel bir dosya formatında tutuluyor. Bu dosyayı sanal makine içerisinde açarsanız kurduğunuz işletim sistemi, var olan asıl işletim sisteminiz içerisindeyken sanki bir program çalıştırıyormuşsunuz gibi açılır. Bilinen ve en çok kullanılan sanal makine uygulamaları arasında vmware, ve virtual pc yazılımları yeralmaktadır.

Virtual PC Windows işletim sistemi içinde sanal yeni bir işletim sistemi kurmanıza olanak sağlayan bir yazılımdır. Örneğin Windows 7 kullanıyorsunuz ama işyerinde kullandığınız bir uygulama sadece Windows XP'de çalışıyor. Çözüm olarak Virtual PC ve Windows XP Mode ile Windows 7 içinde sanal bir Windows XP işletim sistemine sahip olabiliyorsunuz.

Virtual pc'nin faydaları nelerdir?

Şirketler için sanal pc nin faydaları; enerji tasarrufu, yer tasarrufu, yönetim ve yedekleme kolaylığı. Ev kullanıcısı için sanal pc nin faydaları; aynı anda farklı işletim sistemi deneyimi, farklı sistemleri öğrenme ve test etme imkanı sağlar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç