Vimeo nedir?

Tüm içeriğin kullanıcılar tarafından oluşturulduğu bir video paylaşım sitesidir.

Site içeriğinin kullanıcılar tarafından oluşturulduğu Vimeo’da video yüklemek oldukça basittir. Bir video paylaşım sitesi olan Vimeo’nun en büyük özelliği kullanıcılarına yüksek çözünürlükte video izleme imkanı sunmasıdır. Vimeo’nun internet dünyasındaki tek rakibi Youtube’dir.

Bu iki site üzerinden de aynı videonun HD seçeneğini aynı anda açılıp izlemeye başlandığında görüntü kalitesi farkı görülebilmektedir. Vimeo bu özelliği sayesinde profesyonel video tasarımcıları ve montajcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Fakat sosyal medya üzerinden paylaşımı yeterli olmayan Vimeo; Youtube ve Dailymotion‘ın bir adım gerisinde kalmıştır.

Kasım 2004 tarihinde kurulmuş olan site Zach Klein ve Jake Lodwick tarafından kurulmuştur. YouTube’ye doğrudan rakip olarak hizmet vermekte olan Vimeo, YouTube’den farklı olarak odağında daha çok film gibi uzun videolar bulunmaktadır. Oldukça kullanışlı bir video paylaşım sitesi olan Vimeo, en önemli özelliği de video sıkıştırma kalitesi oldukça yüksek olan bir paylaşım sitesidir.

vimeo

Oldukça popüler olan ve HD çözünürlükte video paylaşımına izin veren bu sitede kısa filmlerin yayınlanmasına imkan verilmektedir. Vimeo üzerinde paylaşılan tüm videoları site kullanıcılarının hepsi görebilmektedir. Diğer tüm video paylaşım sitelerinde olduğu gibi Vimeo’da da site içeriğini kullanıcılar oluşturmaktadır.

Vimeo oldukça basit bir ara yüze sahip olduğundan istenilen tüm işlemler oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Videolar yüklendikten sonra eğer çok yoğun bir zamana denk gelmemişseniz oldukça çabuk bir şekilde yüklemek istediğiniz videolar yayına girmektedir. Vimeo kullanıcılarına HD kalitesindeki yüksek çözünürlüklü videoların izlenmesi imkanı sunulmaktadır. Bu özellik kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmektedir.

Vimeo kullanımında video izlerken eğer video üzerinde değilseniz ekran üzerinde ne süre ne de başka bir ifade yer almamaktadır. Paylaşmak istediğiniz videoları sitenize koyabilmeniz için video üzerinde bulunan “embed” yazan butona tıklamanız yeterli olmaktadır. Vimeo’yu diğer video sitelerinden ayıran yönü sınırlı video ekleme imkanı vermesidir. Bu özellik pek çok kullanıcıya göre olumsuz bir özellik olarak görülse de kullanıcıların gereksiz ve alakasız videolar yüklemelerini engellemesi açısından oldukça doğru bir uygulamadır. Vimeo kullanıcılara 500 MB alan vermekte ve bu alana göre video eklemesi yapılabilmektedir.

Kontrol panelinin üst kısmındaprofilinizi düzenleme imkanınız bulunmaktadır.Video izlenirken kalp simgesine tıklanmasıyla videolar profilinizde beğendiğiniz videolar bölümüne eklenmektedir. Böylece daha sonra tekrar arama yapmaya gerek kalmadan bu alandan videolarınızı izleme imkanı bulabilirsiniz.

Video eklemesi yapmak için kontrol paneli üzerinde bulunan upload butonuna tıklanmaktadır. Açılan yeni sayfa üzerinde “choose a file to upload” yazılı mavi renkli kutuya tıklamanız gerekmektedir. Bu adımdan sonra karşınıza bilgisayardan seçmeniz için bir ekran gelmekte ve eklenmek istenen video seçilerek yükleme işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca ayarlar bölümü üzerinden profilinize ait çeşitli düzenlemeler yapılabilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç