Vhki nedir?

Vhki, Veri hazırlama ve kontrol işletmeni anlamına gelmektedir.

Vhki kavramına çoğunlukla kamu kurumlarının iş ilanlarında rastlanılmaktadır. Vhki kadrolarına başvurabilmek için kpss puanı ve bilgisayar sertifikası şart koşulmaktadır. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni Bilgisayar başında masabaşı çalışır. Çalışma saatleri sabah: 8.30 ile akşam: 17:00 arasındadır.

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak çalışanlar bilgisayara veri girmek, özlük işlerinin takibi, kurum personelinin bilgilerinin takibi vhki çalışanlarının başlıca görevleridir. Diğer memurlarla arasında çok az bir maaş farkı bulunmaktadır. Vhki olarak çalışan memurlar ek ödeme hakkınada sahiptirler. Vhki'ler bakanlık ve ona bağlı kuruluşlarda, valilik, kaymakamlı ve ona bağlı kuruluşlarda çalışırlar.

Vhki kadrosunun önemi nedir?

Kamu kurumlarında, Vhki kadrosuna geçişler genel olarak personele taltif şeklinde yürütülmektedir. Zira bu kadroya atanan memurların maaşlarında 40-50 YTL'lik artış olmakta, bunlar 5. derecenin altına inebilmekte ve yeşil pasaport alabilme imkanına kavuşmaktadır. Personeli ile Maliye Bakanlığı arasında sıkışan kurumlar, bu şekildeki uygulama ile hem personelinin ve hem de personeli temsilen sivil toplum örgütlerinin gönlünü almaktadır.

Yorumlar

sanane 28.12.2016
Sanane
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç