VGA nedir?

VGA kelimesi Video Graphics Array kelimelerini baş harflerinden oluşmaktadır. Video Graphics Array, "Video Grafik Dizisi, Görüntü Grafiği Dizisi" anlamlarına gelmektedir.

Bizler VGA kelimesini ekran kartı olarak tanımlarız. VGA, D-Sub olarakda bilinen analog görüntü aktarım arabirimine sahiptir. Bu arabirim mavi renkte ve 15 pinli bir yapıya sahiptir. Her bilgisayarda bulunmaktadır. Görüntüyü, işleyen ve monitöre aktarılmasına yardımcı olan birimdir. Vga kablosuyla birbirine bağlanarak görüntü aktarımı gerçekleşir.

İlk defa 1988 yılında IBM tarafından piyasaya sürülmüştür. VGAa bağlantısı yerini artık Dvi'a bırakmaya başlamıştır. VGA, 640x480 çözünürlüğe sahiptir.

Onboard VGA nedir?

Onboard VGA, anakart ile tümleşik olan ondan ayrı bir parça halinde değilde onun üzerinde entegre olarak bulunan ekran kartlarına "onboard VGA" denilmektedir. Onboard VGA örneğini Dış bağlantılar başlığımız altında bulabilirsiniz.

VGA driver nedir?

VGA kartınızın yani ekran kartınızın sürücleri anlamına gelmektedir. Ekran kartınızdan maksimum verimi alabilmeniz için yüklemeniz gereken yazılımdır.

VGA kamera nedir?

VGA kamera 640x480 çözünürlükte kameradır. Tam olarak 0.3 megapixel'e denk gelir. Genellikle cep telefonlarında kullanılmaktadır. Fotoğraf kalitesi düşüktür. Düşük çözünürlüğü ifade eder. Genelde cep telefonlarında VGA yerine yüksek Megapixel'li kameralı telefonlar tercih edilmektedir.

Dış bağlantılar

Örnek bir 15 pinlik Vga girişi

Örnek bir Vga kablosu

Onboard Vga örneği

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç