Vejeteryan nedir?

Hayvansal hiçbir gıdayı yemeyen ve beslenmelerini sadece bitkisel gıdalardan alan, bu konuya inanmış kişilere verilen isimdir.
Vejetaryenler Dünyada organize, dernekleri olan bu kişiler hayvansal gıdaların insan sağlığına zararlı olduğuna, ömrü kısalttığına inanırlar.Bu görüsün doğru tarafları olmakla beraber bilimsel olarak tam ispatlanmış değildir. Fakat sadece bitkilerle beslenen hayvanlarda ömürün daha uzun olduğu bilinmektedir. Bitkiler her gıda maddesini içeren yiyeceklerdir.
Vitamin, karbonhidrat, tuzlar yönünden zengindirler. Özellikle tahıllarda, oldukça değerli proteinler bulunmaktadırlar. Bitki yağları sağlık bakımından tartışılmaz değerlidirler. Hayvansal yağların insan sağlığına zararı artık çok iyi bilinmektedir.Bitkilerle beslenenlerde şişmanlama, bağırsak tembelliği, hazımsızlık gibi olaylar daha az görülmektedir.

Kısaca "et yememek" anlamına gelen ve yedi ayrı grup altında farklılık gösteren bir yemek yeme kültürüdür. Yapılan araştırmalar sonucunda, sanılanın aksine et yemeyen fakat etle karşılanan vücutsal gereksinimlerini diğer besinlerden karşılayan kişilerin, et yiyen kişilere göre daha sağlıklı ve kuvvetli oldukları ileri sürülmektedir.

Vejetaryenlerin sayısı 20. yüzyılda Avrupa ve ABD'de artmaya başladı. Vejetaryenler yer fıstığı ezmesi, tahıl, kurutulmuş meyve, mısır gevreği, sütten elde edilen kefir ve et tadında yüksek protein seviyesine sahip sebze yemekleri tarzı gıda ürünleriyle besinlerini almaktadırlar.

Hayvansal ürünleri almayan bir insan, beslenmesini iyi kontrol etmeli ve dengeleri doğru ayarlamalıdır. Bilgisizce yapılan vejetaryenlik önemli sorunlar meydana getirebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç